Co warto wiedzieć o światłach samochodowych?

0
2737
Co warto wiedzieć o światłach samochodowych?

Świateł w samochodzie trochę mamy – zaczynając od postojowych, poprzez pozycyjne, mijania, drogowe, przeciwmgłowe, dzienne, oświetlenie tablicy rejestracyjnej, a także światła wewnętrzne. W całym tym rozgardiaszu czasem trudno się odnaleźć, dlatego przygotowaliśmy dla Was kompendium wiedzy o oświetleniu samochodowym.

Światła najważniejsze!

Światła w samochodzie są najlepszym przyjacielem każdego kierowcy. Bez względu na porę roku, są niezbędnikiem, bez którego jazda byłaby dużo bardziej niebezpieczna, a w niektórych sytuacjach niemal niemożliwa. Od 2007 roku kierowcy mają obowiązek jeździć na światłach mijania przez cały rok. Każdy, kto nie stosuje się do tego przepisu narażony jest na mandat w wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne. Nasz portfel jeszcze bardziej ucierpi, kiedy wykroczenie to popełnimy po zmierzchu – wtedy taryfikator mandatowy policzy nam 200 zł oraz 4 punkty karne. Nowsze pojazdy posiadają tzn. światła dzienne, które w świetle prawa mogą zastąpić światła mijania. Należy jednak pamiętać, by nie włączać obu świateł równocześnie.

shutterstock_456471151

Światła mijania

Jak już zostało wyżej wspomniane, świateł mijania używamy obowiązkowo przez cały dzień. Mając do dyspozycji światła do jazdy dziennej, możemy używać ich zamiast świateł mijania. Głównym zadaniem świateł mijania jest doświetlenie drogi przed pojazdem. Jeśli są one prawidłowo ustawione, to nie powinniśmy oślepiać samochodów jadących z naprzeciwka, ani tych przed nami. Światła mijania powinny działać na tyle dobrze, żeby w różnych warunkach pogodowych być w stanie prawidłowo oświetlać nam jezdnię. Właściwe oświetlenie, to gwarancja bezpiecznej i komfortowej jazdy. Jeśli dostrzegamy jakiś problem w widoczności przed samochodem, zacznijmy od wymiany żarówek. Być może obecne są zużyte i nie świecą właściwie. Na pewno się nie zawiedziemy, wybierając produkty marek, takich jak: Osram, Philips, Tungsram czy Neolux. Ci producenci dbają o wysoką jakość swoich żarówek, a dostarczenie odpowiedniej ilości i jakości światła jest dla nich bardzo ważne.

Światła do jazdy dziennej

Warto wiedzieć, że od lutego 2011 roku wszystkie samochody o masie do 3,5 t, które sprzedawane są na terenie Unii Europejskiej, muszą być wyposażone w światła do jazdy dziennej. Jeżeli planujemy je montować samodzielnie, musimy pamiętać o prawidłowym ułożeniu. Poza tym, kupowany przez nas produkt powinien mieć homologację. Prawidłowy montaż świateł do jazdy dziennej zakłada – odległość świateł od siebie nie może być mniejsza niż 60 cm, a ponadto muszą znajdować się na wysokości od 25 do 150 cm i maksymalnie 40 cm od bocznego obrysu samochodu.

unnamed-(5)

Światła drogowe

Z tego typu świateł możemy korzystać od zmierzchu do świtu na drogach nieoświetlonych, zarówno w terenie zabudowanych, jak i niezabudowanym. Podczas ich używania musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy – światła drogowe są na tyle intensywne, że mogą oślepiać jadących z naprzeciwka kierowców. Dlatego też powinniśmy je każdorazowo wyłączać, jeśli widzimy, że ktoś nadjeżdża lub kiedy istnieje ryzyko oślepienia pieszego. Poza nieoślepieniem innych samochodów, dbamy także o wyłączenie świateł drogowych w momencie zbliżania się do pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej. Jeżeli oczywiście pojazdy te są w takiej odległości, że nasze światła mogą oślepić kierujących.

Światła przeciwmgłowe

Ten typ świateł służy do oświetlania drogi w trudnych warunkach, kiedy widoczność jest bardzo ograniczona. Jeśli nasz samochód jest wyposażony w przednie światła przeciwmgłowe, to możemy ich użyć jedynie wtedy, kiedy zmagamy się ze słabą przejrzystością powietrza albo gdy znaki na to pozwalają (np. kręta trasa). Z kolei tylnego światła przeciwmgłowego używamy wyłącznie w przypadku, gdy widoczność jest mniejsza niż 50 m. Pewnie zauważyliście, że tylne światło przeciwmgłowe może nieprzyjemnie ślepić, dlatego drodzy kierowcy – nie używajmy go bez potrzeby.

mgla_2-(1)

Światła pozycyjne i postojowe

Światła pozycyjne należą do obowiązkowego wyposażenia każdego samochodu. Oświetlają przód samochodu (dwie białe lampy) oraz tył (dwie czerwone lampy). Światłą postojowe to lampy nieobowiązkowe. Ich działanie jest zbliżone do kierunkowskazów – można je włączyć albo po lewej, albo po prawej stronie. Zarówno jedne, jak i drugie światła należy włączać w warunkach niedostatecznej widoczności podczas postoju, albo też w momencie zatrzymania, które nie jest wynikiem przepisów lub sytuacji w ruchu. W przepisach jest także zawarta zasada, że jeżeli pojazd nie ma podpiętej przyczepy lub zespół pojazdów nie przekracza długości 6 m, dopuszcza się włączenie jedynie świateł postojowych od strony środka jezdni (jeśli np. stoimy na poboczu z prawej, to włączamy światła po lewej stronie naszego pojazdu).

photo-1458223014068-48657646bfb7

Podświetlenie tablicy rejestracyjnej

Każdy samochód powinien mieć podświetloną tablicę rejestracyjną. Minister Infrastruktury w swoim rozporządzeniu określa, jakie powinno być prawidłowe oświetlenie – jedynie o białej barwie i działające w taki sposób, aby tablica była dobrze widoczna. To z kolei oznacza, że w nocy, kiedy przejrzystość powietrza jest dobra, podświetlenie to musi umożliwiać odczyt znaków z co najmniej 20 metrów. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że nie może być ono także zbyt intensywne – tzn. nie może być bezpośrednio widoczne z tyłu pojazdu z odległości większej od 25 metrów.

Pamiętajcie, że prawidłowe oświetlenie samochodu to podstawa, by być bezpiecznym podczas jazdy. Dlatego też nie lekceważcie słabo świecących żarówek, czy konieczności wożenia żarówek na zapas, zwłaszcza w długie trasy. Nie kupujcie też tanich żarówek „no name”, które są zazwyczaj słabej jakości, a ponadto mogą uszkodzić wasze reflektory. Chcecie wiedzieć więcej o żarówkach i nie tylko? Zajrzyjcie na naszego bloga motoryzacyjnego – TUTAJ. Poza tym zapraszamy po dobrej jakości żarówki na nocar.pl. Z nami, Twoje oświetlenie nabierze blasku.

Źródło zdjęć: pixabay.com, pexels.com, shutterstock.com

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ