Ile kosztuje nowe auto i co ma największy wpływ na cenę?

0
1519
Ile kosztuje nowe auto

Koszty produkcji auta są trudne do oszacowania. Wprowadzenie na rynek nowego modelu wiąże się z dużym ryzykiem finansowym i obarczeniem producenta sporymi kosztami.

Koszty produkcji aut są ściśle strzeżoną tajemnicą marek. Mimo, że do informacji trudno jest dotrzeć, specjaliści mogą oszacować, ile tak naprawdę warte są auta i co składa się ich cenę.

Ceny nowych aut

Obecnie średnia cena nowego samochodu na terenie Polski wynosi około 78 tysięcy złotych. To całkiem duża kwota, jednak spora jej część nie obejmuje samej rzeczywistej wartości pojazdu. Od 3 do nawet 18,1% ostatecznej ceny auta wynoszą podatki. Wśród których znajduje się między innymi akcyza.

Co więcej, każdy kto wejdzie w posiadanie auta w Polsce, musi zapłacić jeszcze jeden podatek. Chodzi tutaj oczywiście o VAT, który wynosi obecnie 23%. Podatek VAT nie jest naliczany od wartości podstawowej samochodu, a już powiększonej o naliczoną akcyzę. Oznacza to zatem, że właściciele aut są zobowiązani do opłacenia podatku od podatku.

Jeśli samochody nie jest produkowane w Polsce – a sprowadzane z zagranicy – to właściciel pojazdu jest także zobowiązany do opłacenia cła w wysokości 10% od wartości samochodu. Jeśli zatem chodzi o same podatki właściciel płaci akcyzę, cło i obliczony od powiększonej w ten sposób wartości podatek VAT.

Koszt produkcji

Koszty produkcji auta są trudne do oszacowania. Wprowadzenie na rynek nowego modelu wiąże się z dużym ryzykiem finansowym i obarczeniem producenta sporymi kosztami. Jednak w momencie, gdy samochód będzie się sprzedawał, jego koszty produkcji będą maleć.

W głównej mierze na koszty produkcji składają się materiały. W pierwszej kolejności producent musi oszacować, ile będzie potrzebował stali, aluminium, plastiku, szkła i innych niezbędnych składników. Sporo producentów aut idzie w tej sferze w kierunku oszczędności, próbuj unifikować części i podzespoły i tym samym redukować koszty produkcji.

Marża producenta

Na ostateczną ceną nowego auta z salonu, składa się także marża producenta, eksportera i dilera. Ta pierwsza waha się pomiędzy 2 a 15% od całościowej wartości samochodu. Na nią składają się nie tylko koszty logistyki, ale również reklamy i marketingu danego modelu. Największe marże będą miały duże i luksusowe samochody, znacznie mniejsze natomiast te niewielkich rozmiarów, klasy ekonomicznej.

Mało kto może w dzisiejszych czasach pozwolić sobie na sfinansowanie zakupu auta za gotówkę. A nawet jeśli, to bardzo często decyduje się na alternatywy w postaci leasingu, czy kredytu samochodowego lub gotówkowego. W koszty zakupu samochodu należy również wliczyć koszty związane z formą finansowania.

Najdroższym sposobem sfinansowania zakupu auta będzie kredyt gotówkowy. Charakteryzuje się on najwyższym oprocentowaniem, jednak daje możliwość rozłożenia dużych kosztów na raty. Wiele osób, które wiedzą, że będą często wymieniać auto, decydują się na leasing. Ten sposób finansowania jest dostępny nie tylko dla przedsiębiorców, ale również osób prywatnych. Najmniej kosztownym sposobem na finansowanie będzie kredyt samochodowy oferowany przez specjalne banki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNajlepsza pomoc drogowa i jej wybór
Następny artykułZostań doradcą w salonie BMW

Prawie od dziesięciu lat fascynuje się motoryzacją. Niedawno postanowiłem otworzyć własnego bloga, na którym będę dzielił się moją pasją jaką są samochody i motocykle.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ