Jakie mogą być skutki jazdy na łysych oponach?

0
7688
Jakie mogą być skutki jazdy na łysych oponach?

Policjant widząc w pojeździe łyse opony, których bieżnik ma poniżej 1,6 mm, może nałożyć na kierowcę mandat, odebrać mu dowód rejestracyjny lub zobowiązać go do wymiany ogumienia. Jazda na nich jest wyjątkowo niebezpieczna. Opona szybko traci przyczepność w trudnych warunkach pogodowych i może powodować poślizgi.

Pozorna oszczędność

Kierowcy najczęściej jeżdżą na oponach do całkowitego zdarcia bieżnika. Jest to pozorna oszczędność. Jazda na łysych oponach jest niebezpieczna w ruchu drogowym i może prowadzić do wypadku. Wymiana opon w auto Centrum Norauto Polska może ustrzec nas przed poważnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi. Nowy komplet opon nie musi być drogi. Często to koszt co najwyżej 800 zł. Sama zaś wymiana ogumienia to maksymalnie 100 zł za komplet.

Mandat karny

Policjant za zły stan opon w pojeździe kierowcy może wystawić mandat karny na kwotę od 20 nawet do 500 złotych. Najczęściej najwyższa kwotę dostają osoby, które notorycznie mają problem z wymianą ogumienia. Dodatkowo kierowcy mogą być jeszcze obciążeni kosztami holowania samochodu na policyjny parking, jeśli zajdzie taka konieczność.

Jak zachowuje się zużyta opona?

Według polskiego prawa pojazd nie może poruszać się na oponach, które mają mniej niż 1,6 mm bieżnika. Zużyte ogumienie pogarsza przyczepność pojazdu, przez co łatwiej wpada on w poślizg w zakrętach. Zły stan opon objawia się również drganiami na kierownicy czy „ściąganiem” na jedną ze stron podczas jazdy. Zaleca się wymianę opon już przy bieżniku, który ma 3-4 mm.

Stan ogumienia a wypadki

W 2013 roku w Polsce ponad 30% wypadków było spowodowane brakami ogumienia w pojazdach. Kierowcy najczęściej nie byli świadomi tego, jak łyse opony wpływająna bezpieczeństwo jazdy. Dla przykładu w Japonii czy we Włoszech zdarzenia drogowe spowodowane „wystrzałem” lub nadmiernym zużyciem bieżnika stanowią od 0,1% do 0,2% wszystkich wypadków.

Warto zmieniać opony co sezon

Opony letnie w zimie szybciej się zużywają. Ich cienkie kanały, szybko napełniają się śniegiem, przez co samochód traci przyczepność. Dodatkowo pod wpływem temperatury twardnieją. Podobnie wygląda sytuacja z oponami zimowe w lecie. W wysokiej temperaturze tracą one swoje właściwości drogowe.

Opony wielosezonowe

Osoby, którym sezonowa wymiana opon przysparza trudności mogą kupić ogumienie wielosezonowe. Dobrze się sprawdza w zimie i w lecie. Sposób jego wykonania powoduje jednak hałas podczas jazdy. Tym, którzy szukają komfortu w podróży może to nie odpowiadać. Poleca się wtedy regularną, sezonową wymianę opon.

[Głosów:29    Średnia:2.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ