Kupujesz auto? 5 rzeczy, które powinieneś sprawdzić przed zakupem

0
1545

Zakup samochodu używanego jest znacznie tańszy od nabycia nowego auta, w związku z tym Polacy często decydują się na taki krok. Jednak zakup pojazdu z drugiej ręki wiążę się z pewnymi niebezpieczeństwami. Aby ich uniknąć, jeszcze przed podpisaniem umowy należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Dodatkowo warto znaleźć dobry sposób na sfinansowanie zakupu auta.

W 2017 roku zakup samochodu planuje aż 40% Polaków. Większość z nich zamierza kupić pojazd używany. Badania przeprowadzone na zlecenie Kongsberg Automotive pokazują, że zakup nowego samochodu to nadal zbyt duży wydatek dla polskich rodzin. Takie rozwiązanie deklarowało tylko 12% ankietowanych, natomiast na auto używane zdecydowało się aż 31% respondentów. Kierowcy uznali za najważniejsze wyposażenie samochodu z drugiej ręki klimatyzację, kamerę cofania oraz podgrzewane fotele. Chęć zakup pojazdu w 2017 roku wykazywały przede wszystkim osoby młode w wieku 18 – 34 lata (50% ankietowanych) oraz w wieku średnim, między 35. a 44. rokiem życia (40%), rzadziej na zmianę auta decydują się respondenci w wieku 45 – 55 lat (37%) (źródło: https://moto.wp.pl/przeszlo-40-proc-polakow-chce-kupic-w-2017-r-samochod-6083932906476673a). Decydując się jednak na samochód z drugiej ręki, narażamy się na niebezpieczeństwo, że pojazd nie spełni naszych oczekiwań. Można się przed tym ochronić. Zanim jednak podpowiemy, w jaki sposób, warto kilka słów poświęcić tak istotnej kwestii, jak finansowanie zakupu.

Jak sfinansować zakup auta używanego?

Jeśli nie mamy możliwości wykorzystania własnych środków, samochód używany można sfinansować za pomocą kredytu gotówkowego lub celowego, tzw. samochodowego. Pierwsza opcja jest mniej korzystna, przede wszystkim z powodu kwoty kredytowania i okresu spłaty. Natomiast kredyt samochodowy jest produktem, którego celem jest sfinansowanie zakupu pojazdu. W tym przypadku mamy szansę otrzymać wyższą kwotę pożyczki na dłuższy okres spłaty i korzystniejsze warunki, np. brak prowizji. Niższa cena kredytu samochodowego spowodowana jest lepszym zabezpieczeniem niż w przypadku kredytu gotówkowego. Takim zabezpieczeniem jest często kupowany pojazd. Dodatkowo bank, udzielając kredytu samochodowego, wymaga od kredytobiorcy zakupu polisy AC i ustanowienia cesji praw ubezpieczeniowych na bank. To kolejna forma zabezpieczenia dla instytucji finansowej.

– Zasady udzielania kredytu samochodowego mogą się różnić u poszczególnych kredytodawców, ale często kwestie zabezpieczenia są podobne. Pożyczamy pieniądze na konkretny cel, czyli zakup pojazdu. Od razu warto podkreślić, że kredytem samochodowym można sfinansować nie tylko zakup auta osobowego czy ciężarowego, ale na przykład również motocyklu – mówi przedstawiciel Inbank. – Zabezpieczenie na pojeździe może być pewnym problemem, gdy chce się sprzedać samochód. Jeśli planujemy takie posunięcie, warto poszukać kredytu bez zabezpieczenia na pojeździe, jak na przykład w naszym banku. Wtedy nie ma problemu z pozbyciem się auta i nie trzeba ustanawiać cesji z polisy AC – dodaje specjalista Inbank Polska.

Bądź mądry przed zakupem!

Kupując auto używane, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów technicznych i prawnych. Oto 5 rzeczy, które należy sprawdzić przed podpisaniem umowy kupna – sprzedaży:

1. Historia pojazdu

Sprawdzenie historii używanego samochodu pozwala upewnić się, że pojazd nie przeszedł żadnego poważnego wypadku, nie został zakwalifikowany jako szkoda całkowita, nie był kradziony. Dowiemy się także, czy jego licznik nie został cofnięty.

Gdy kupujemy używane auto krajowe, czyli zakupione w polskim salonie, wtedy informacje na jego temat znajdziemy w bazie CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Natomiast gdy kupowany przez nas samochód został sprowadzony z któregoś z krajów Unii Europejskiej, USA lub Kanady, wtedy jego historię możemy sprawdzić w specjalnych serwisach internetowych. Aby wygenerować raport dotyczący używanego pojazdu, musimy znać VIN pojazdu.

2. Stan prawny

Sprawdzenie stanu prawnego używanego samochodu, jest ważne zwłaszcza w przypadku, gdy decydujemy się na zakup drogiego pojazdu. Informacje o stanie prawnym auta pozwolą nam uniknąć sytuacji, gdy bank odbiera pojazd nabywcy za długi poprzedniego właściciela. Dane na ten temat można uzyskać w Rejestrze Zastawów, który prowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości. Otrzymanie informacji o stanie prawnym samochodu wiąże się ze złożeniem wniosku oraz wniesieniem odpowiedniej opłaty.

3. Ubezpieczenie OC

Kupując auto używane, należy zwrócić uwagę na ubezpieczenie OC. Warto wiedzieć, że wraz z zakupem pojazdu, na nowego właściciela przechodzą prawa i obowiązki związane z posiadaniem obowiązkowego ubezpieczenia OC. Oznacza to, że jeśli w dniu podpisania umowy kupna – sprzedaży samochód nie będzie posiadał takiej polisy, karę poniesie nowy właściciel. Za brak ubezpieczenia OC grożą sankcje finansowe do kwoty 4000 zł – mówi specjalista ds. ubezpieczeń z serwisu KtoryEkspert.pl. Stan polisy OC można sprawdzić za pośrednictwem strony UFG, czyli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

4. Oględziny karoserii i podłogi

Nabywając auto używane, należy dokładnie obejrzeć jego karoserię. W tym celu warto wykorzystać miernik lakieru. Tego typu urządzenie jest powszechnie dostępne i można je kupić już za kilkadziesiąt złotych. Przed dokonaniem pomiaru należy upewnić się, że nadwozie jest czyste. Za normę fabryczną uznać można wynik 80 – 120 um, elementy lakierowane mogą mieć grubość 170 – 190 um. Wyższe wyniki powinny wzbudzać naszą nieufność i mogą świadczyć o grubej warstwie szpachli. Dodatkowo oglądając używany samochód, warto zajrzeć pod jego spód. Jeśli mamy taką możliwość, skorzystajmy z kanału w warsztacie. To pozwoli dokładnie obejrzeć podłogę oraz okolice progów.

5. Praca silnika i przejażdżka

Zanim kupimy samochód z drugiej ręki, należy zwrócić szczególną uwagę na silnik. Najlepiej na oględziny pojazdy zabrać ze sobą specjalistę. Zaglądając pod maskę auta, powinniśmy skontrolować wycieki oleju, płynu z chłodnicy i płynu hamulcowego. Następnie należy uruchomić silnik, aby sprawdzić, jak pracuje i zachowuje się przy wyższych obrotach. Koniecznie powinniśmy wybrać się na przejażdżkę, aby dowiedzieć się, jak samochód zachowuje się podczas jazdy, przyspieszania i hamowania. Szczególną uwagę warto również zwrócić na skrzynię biegów i sprzęgło.

Tylko kupowanie z głową auta używanego pozwoli uniknąć wpadki, która może oznaczać konieczność przeprowadzenia drogiego remontu lub nawet utratę pojazdu, gdy trafimy na samochód o niepewnym statusie prawnym. Zakupowi auta często towarzyszą emocje i ekscytacja. Warto je opanować, aby potem cieszyć się z użytkowania naszego „nowego” samochodu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ