Motocykle – 4 rodzaje dwukołowców, którymi warto się zainteresować

0
1660
Motocykle

Fani motocykli twierdzą, iż są to pojazdy mające wiele zalet w porównaniu z samochodami. I trudno się z tym zdaniem nie zgodzić, patrząc na mnóstwo dwukołowców poruszających się po polskich drogach. Oprócz zabytkowych modeli, które pamiętają jeszcze czasy PRL-u, a mimo to zachowują sprawność, można spotkać choppery, ścigacze czy coraz bardziej popularne quady. Bardzo często spotykanym pojazdem na ulicach miast jest zwykły skuter, umożliwiający swobodne poruszanie się w największym tłoku i bezproblemowe zaparkowanie mimo pozornego braku miejsc. Jakie motocykle kupujemy najchętniej?

  1. Chopper
  2. Polskie pojazdy
  3. Quady
  4. Zalety jazdy motocyklem

Chopper

Chopper to motocykl, który zaistniał zwłaszcza w popkulturze amerykańskiej i kojarzony jest z wolnością, podróżami po asfaltowych bezdrożach i klubami motocyklowymi. Choppery to potężne maszyny, jak na amerykańskie pojazdy przystało z bardzo pojemnym silnikiem oraz o dużej mocy. Do ich opanowania, ze względu na dużą masę, potrzeba sporo siły, są więc przeznaczone dla bardziej wymagających użytkowników. Charakterystyczna budowa, z długimi, wyciągniętymi przednimi widelcami, wysoko umiejscowioną kierownicą i bardzo wygodnym siedzeniem powoduje, iż zwracają one uwagę za każdym razem, gdy pojawiają się na drodze. Zresztą takie marki, jak Harley Davidson na stałe wpisały się w historię motoryzacji i dla wielu miłośników dwukołowców posiadanie takiej maszyny jest niedoścignionym marzeniem.

Polskie pojazdy

Polska ma długą tradycję, jeśli chodzi o produkcję motocykli, były to zresztą całkiem udane konstrukcje i niektóre pojazdy z epoki PRL-u wciąż jeżdżą po drogach. Jedną z firm, która powstała ponad 50 lat temu i nadal istnieje, produkując dobrej jakości dwukołowce jest bydgoski Romet. Motocykle tej firmy cieszą się duża popularnością ze względu na atrakcyjną, jak na polskie warunki cenę i bardzo wysoką jakość. Firma skupia się na produkcji skuterów i motocykli, napędzanych silnikiem o małej pojemności, są więc one idealne do poruszania się w warunkach miejskich. Jest to także bardzo dobra alternatywa dla rowerów, gdyż bez problemu zrobimy za ich pomocą drobne zakupy i wyruszymy na niedalekie wycieczki bez konieczności używania siły fizycznej.

Quady

Quady to połączenie rozwiązań, które posiadają zarówno samochody, jak i motocykle. Choć przeznaczone są raczej do poruszania się po drogach gruntowych, coraz częściej spotykamy je również na asfaltowych szlakach komunikacyjnych. Quady stały się popularnym prezentem komunijnym, dzięki czemu młodzi kierowcy już od wczesnego wieku uczą się poruszania pojazdami mechanicznymi. Są one, dzięki charakterystycznej budowie i posiadaniu czterech kół, znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem, niż tradycyjny motocykl, jednak rozwijają znacznie mniejsze prędkości niż samochody. Do poruszania się quadem jeszcze do niedawna wystarczyła karta rowerowa, obecnie konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii AM, które może wyrobić już osoba wieku czternastu lat.

Zalety jazdy motocyklem

Posiadanie motocykla i poruszanie się nim po drogach ma wiele zalet. Są to pojazdy znacznie ekonomiczniejsze od samochodów, zużywają mniej paliwa przy podobnej dynamice jazdy. Znacznie łatwiej je zaparkować oraz usunąć niespodziewaną awarię, często jesteśmy w stanie zrobić to samemu. Motocykle są również tańsze od samochodów, łatwiej więc zaopatrzyć się w dwukołowiec renomowanej firmy i w pełni wykorzystać jego zalety. Jazda na motocyklu ma pozytywny wpływ na koordynację i utrzymywanie równowagi, jest również, wbrew powszechnej opinii, bezpieczniejsza – na motocyklu nie da się pisać wiadomości tekstowych ani rozmawiać przez telefon, co jest przyczyną sporej części wypadków samochodowych.

[Głosów:2    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak marka wpływa na jakość pomp do oleju?
Następny artykułWoskowanie samochodu

Prawie od dziesięciu lat fascynuje się motoryzacją. Niedawno postanowiłem otworzyć własnego bloga, na którym będę dzielił się moją pasją jaką są samochody i motocykle.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ