Na czym polega wynajem długoterminowy CFM

0
2785

Leasing to jedna z najpopularniejszych form zapewniania sobie floty samochodowej stosowana przez polskich przedsiębiorców. Mniej znaną formą jest natomiast CFM, czyli Car Fleet Management, znany też jako wynajem długoterminowy, auto na abonament, zarządzanie flotą, full service leasing, a także wiele innych pojęć.

Pod wszystkimi natomiast ukrywa się bardzo ciekawa alternatywa dla wszystkich przedsiębiorców niechętnych leasingowi.

Leasing czy CFM – różnice z punktu widzenia prawa do przedmiotu leasingu

Pod pojęciem leasingu rozumie się w Polsce transakcje, które są formą dzierżawy z punktu widzenia prawa i podatków, ale też jest to równocześnie sposób nabycia środka trwałego, czyli spłata kapitału. Końcowy efekt nie różni się zatem od spłaty kredyty, bowiem spłaca się raty, a po zakończeniu umowy leasingowej staje się właścicielem przedmiotu leasingu za symboliczną opłatę (często wynosząca zaledwie 1% wartości).

CFM to również pewna forma leasingu, jednak znacząca różnica polega na ostatecznym nabyciu prawa do towaru. Po zakończeniu umowy wynajmu długoterminowego istnieje możliwość wykupu przedmiotu leasingu, jednak za jego pełną wartość rynkową. W czasie trwania umowy bowiem płaci się za użytkowanie przedmiotu i pokrywa się jego utratę wartości, nie spłaca się natomiast kapitału. Plusem tego rozwiązania jest brak konieczności ewentualnego zbycia samochodu na rynku wtórnym. Po zakończeniu wynajmu długoterminowego, można od razu podpisać kolejną umowę na drugi samochodów.
Wysokość raty

Powyższe różnicę znacząco wpływają na wysokość raty w obu formach finansowania floty. Leasing każdorazowo wiąże się z wyższymi miesięcznymi opłatami, podczas gdy rata CFM jest znacząco niższa w związku ze spłacaniem utraty wartości i opłatami za użytkowanie pojazdu.

Dodatkowe usługi w ramach wynajmu długoterminowego

W przypadku CFM można skorzystać z szerokiej oferty usług dodatkowych niedostępnych przy umowie leasingowej. Należą do nich m.in. assistance, sezonową wymianę opon, serwisowanie samochodu, karty paliwowe, door to door itd. Każda z tych usług jest oczywiści dodatkowo płatna.

Wynajem długoterminowy CFM – co można sfinansować

Wynajem terminowy stosuje się wyłącznie wobec pojazdów mechanicznych. W jego ramach można sfinansować samochody osobowe (najczęściej stosowana opcja), lekkie samochodu dostawcze (rzadziej stosowana) i samochody ciężarowe (bardzo rzadko wybierana opcja). Powyższy schemat pokazuje wyraźnie, że o ile samochody samochodowe wymienia się szybko i dlatego wynajęcie nowego auta po zakończonej umowie jest atrakcyjną opcją, o tyle samochody ciężarowe spłaca się z celem ostatecznego zakupu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ