Popękana skóra w samochodzie? Jest na to sposób!

0
1273
Popękana skóra w samochodzie

Skórzana tapicerka w samochodzie dla wielu jest oznaką luksusu i elegancji. Niestety decydując się na zakup pojazdu z tapicerką skórzaną, należy liczyć się z tym, że wraz z czasem utraci ona swój świetny wygląd. Po paru latach eksploatacji skóra może stracić swój kolor i strukturę.

Dlaczego skórzane obicia pękają i jak temu zapobiec?

Właściciele samochodów ze skórzaną tapicerką doceniają ten materiał z uwagi na jego naturalność, estetykę i elegancję. Skóra ma wiele zalet, ponadto jest dosyć trwała. Należy jednak pamiętać, że ma pochodzenie naturalne, a więc jak wszystkie materiały organiczne podlega procesowi starzenia. Efektem tego są pojawiające się pęknięcia i kurczenie się skóry. Niezwykle ważne jest więc to, aby o taką tapicerkę umieć prawidłowo zadbać i korzystać z właściwych preparatów do czyszczenia oraz pielęgnacji takich powierzchni. Częstotliwość takich zabiegów zależy od intensywności użytkowania pojazdu. Jeśli chodzi o normalną eksploatację auta, tego rodzaju zabiegi należy wykonywać co ok. 3 miesiące, chcąc uzyskać dobre efekty. Co ważne, skórzana tapicerka na fotelach posiada warstwę ochronną, która zabezpiecza ją przed działaniem promieni słonecznych, wysokich i niskich temperatur, jak i wilgocią. Powłoka ochronna ułatwia również mycie tapicerki. Wraz z biegiem lat i każdym zabiegiem czyszczenia tapicerki, warstwa ta powoli ściera się i zanika. Jeśli zniknie całkowicie, wówczas prowadzi to do utraty koloru, blaknięcia, przebarwień, a także przetarć i pęknięć.

Co wpływa niekorzystnie na stan skórzanej tapicerki? Skórze szkodzi przede wszystkim kontakt z mydłem, które doprowadza do jej uszkodzenia oraz pęknięć. Nie należy więc korzystać z mydła do mycia tapicerki, a zamiast tego wybrać jedynie dedykowane skórzanej powierzchni preparaty, które będą dla niej całkowicie bezpieczne. Skóra staje się również krucha i pęka pod wpływem zbyt wysokiej temperatury oraz suchego powietrza. A więc, jeśli auto stoi w słońcu i mocno się nagrzewa, wtedy działa to negatywnie na stan skóry. Rozwiązaniem jest oczywiście garażowanie pojazdu, czy też parkowanie w miejscach osłoniętych przed słońcem. Wygląd skóry może zostać również pogorszony przez nieumiejętne dobranie środków czyszczących. Do skórzanej tapicerki nigdy nie należy używać mocnych detergentów, rozpuszczalników, odplamiaczy i produktów z alkoholem. Naruszają one jej powierzchnię i odbarwiają skórę. Tapicerka z tego materiału wyciera się też przez zbyt intensywne szorowanie, dlatego należy postępować z nią dosyć delikatnie.

Płynna skóra do tapicerki samochodowej i nie tylko

Płynna skóra jest to innowacyjna masa, która została opracowana do uzupełniania rys i pęknięć tworzących się na skórzanej tapicerce. Jest ona świetnym rozwiązaniem jednakowo przy samodzielnych naprawach, ale również do profesjonalnych salonów, które zajmują się renowacją pojazdów. Jeśli samodzielnie chcesz zająć się tematem, odwiedź sklep internetowy. Można tu znaleźć preparat zwany płynną skórą.

Płynna skóra działa poprzez wtłoczeniu jej w strukturę materiału i uformowaniu jej, w taki sposób, aby powierzchnia stała się wyrównana. Przed użyciem takiego preparatu należy dobrze wyczyścić tapicerkę pojazdu z tłustego nalotu oraz pozostałych substancji, które mogłyby zaburzyć proces renowacji. Płynna skóra nakładana jest przy pomocy szpatułki oraz precyzyjnych sprzętów, dzięki którym można uformować skórę. Do tego celu można wykorzystać narzędzia z plastiku, metalu czy drewna. Najważniejsze jest to, aby były całkowicie czyste i pozbawione obecności jakichkolwiek substancji. Zabieg naprawy tapicerki polega na nabraniu właściwej ilości masy na narzędzie, po czym jej aplikację w uszkodzonym miejscu. Dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze wymieszanie masy z barwnikiem, chcąc uzyskać jak najbardziej przybliżony kolor tapicerki. Właściwą barwę można też uzyskać po zastygnięciu materiału i zakończeniu procesu, przy pomocy aerografu lub nasączonej w barwniku kostki piankowej.

Ważne jest to, żeby odczekać ok. 2 godzin od aplikacji, aby płynna skóra mogła dobrze związać się z tapicerką i stwardnieć. W sytuacji nałożenia zbyt dużej ilości masy można pozbyć się jej zwykłym papierem ściernym. Płynna skóra jest doskonałym rozwiązaniem do renowacji tapicerki samochodowej, ale nie tylko. Znajduje ona z powodzeniem zastosowanie również w odnawianiu skórzanych mebli czy też elementów galanterii skórzanej. Płynna skóra dostępna jest w sprzedaży samodzielnie czy też w formie całego zestawu do renowacji tapicerki samochodowej. W zestawie znajdują się zazwyczaj wszelkie potrzebne narzędzia do tego zabiegu. Płynna skóra znajduje się w asortymencie sklepów detailingowych, jak i czasem w salonach meblowych i punktach renowacji skór. Produkt ten nadaje się do samodzielnej renowacji tapicerki, jak i używany przez profesjonalne salony.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ