Samochodowe części zamienne. Co nam oferuje współczesny rynek motoryzacyjny?

0
1601

Co tu dużo kryć, serwisowanie samochodów, zwłaszcza tych z górnej półki, nie należy do najtańszych, szczególnie po kątem wymiany części czy też całych podzespołów. Nic więc dziwnego, że duże grono kierowców szuka oszczędności w postaci stosowanie zamienników do oryginalnych części samochodowych. Na co zwrócić uwagę kupując zamiennik, aby był on w pełni bezpieczny w późniejszej eksploatacji?

Różnorodność dostępnych części

Dzisiejszy rynek części zamiennych oferuje ogromną i zróżnicowaną ilość produktów do praktycznie wszystkich poruszających się po światowych drogach pojazdów. Części zamienne różnią się pomiędzy sobą najczęściej ceną, jakością oraz marką. Dlatego też Unia Europejska wprowadziła podział części w dyrektywie GVO. Podaje ona 4 podstawowe kategorie części samochodowych dostępnych na rynku.

  1. Części oryginalne (OE), to najczęściej elementy posiadające logo producenta samochodu, które są dostępne zazwyczaj wyłącznie w ASO.
  2. Części oryginalne (OEM), to części marki dostarczającej koncernowi samochodowemu elementy na pierwszy montaż aut. Tego rodzaju części posiadają logo marki wytwarzającej elementy samochodowe.
  3. Zamienniki porównywalnej jakości (OEQ), to przeważnie sprawdzone części zamienne, posiadające certyfikaty jakości, które zazwyczaj są dostępne w hurtowniach z częściami samochodowymi.
  4. Pozostałe zamienniki (AM), to produkty, które przeważnie nie są zweryfikowane pod kątem jakości, a więc nie posiadają odpowiednich certyfikatów.

Części z sieci

Obecnie na rynku części samochodowych, obok sklepów stacjonarnych, coraz większą rolę odgrywają sklepy internetowe. Zyskują one coraz większą popularność wśród kierowców oraz właścicieli warsztatów głównie ze względu na ogromną ofertę, dostępność 24 godziny na dobę oraz komfortowy sposób zamawiania produktów. Niestety, w internecie nie brakuje sklepów oferujących podróbki oryginalnych części o bardzo wątpliwej jakości, które posiadają fałszywy znak towarowy. Zdarzają się również przypadki hurtowni, które same tworzą linie tanich części. Są to tzw. marki budżetowe. Należy na to uważać – ostrzega ekspert sklepu z częściami samochodowymi iParts.pl

Elementy regenerowane

Na rynku dostępne są również tzw. części regenerowane. Stanowią one dobrą alternatywę dla innych sprzedawanych części pod względem nie tylko finansowym, ale również ekologicznym. Jednak decydując się na zakup takich elementów, należy upewnić się, że pochodzą one od sprawdzonego i rzetelnego producenta, a ich regeneracja została przeprowadzona z uwzględnieniem wszelkich obowiązujących standardów oraz procedur. Proces regeneracji polega przede wszystkim na przywróceniu wszystkich podstawowych właściwości użytkowych elementów zużytych lub uszkodzonych, a więc uzyskują one niezbędne parametry oraz właściwości potrzebne do dalszej prawidłowej pracy.

Wysoka cena synonimem dobrej jakości

Oczywiście najlepsze części zamienne można dostać w ASO. Są to takie same elementy, jakie są używane podczas pierwszego montażu. O ile jest to najdroższe rozwiązanie, o tyle na pewno najbardziej godne zaufania. Warto również wziąć pod uwagę markowe zamienniki produkowane przez firmy, których produkty są wytwarzane na tych samych liniach produkcyjnych, co elementy fabryczne. Daje to pewność, co do wysokiej jakości oraz niezawodności tego rodzaju części zamiennych. Kupując elementy oraz podzespoły samochodowe najlepiej jest zasięgnąć opinii specjalisty sprzedającego tego typu produkty lub profesjonalnego mechanika samochodowego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ