Woskowanie samochodu

0
630
Woskowanie samochodu

Nie ma chyba na świecie takiego właściciela samochodu, który nie chciałby, aby lakier jego auta był w idealnym stanie. Miał połysk i głębię koloru. Samo częste mycie pojazdu nigdy nie da takiego efektu. Ale systematyczne woskowanie karoserii sprawi, że będzie ona wyglądała długo jak nowa. Warto również przekonać się, iż zastosowanie wosku do starszych i zaniedbanych przez lata pojazdów, również ożywi lakier i sprawi, że optycznie staną się młodsze. A to nie jedyne zalety stosowania takich samochodowych kosmetyków.

Woskowanie chroni przed korozją

To prawda, że dobry wygląd auta wpływa pozytywnie na samopoczucie kierowcy. Ale nie tylko. Utrzymanie samochodu w dobrej kondycji może podnieść jego wartość przy sprzedaży, ponieważ kupujący często zwracają uwagę na wygląd, czyli – jak to się potocznie mówi – kupują oczami, a zniszczony lakier na pewno będzie przeszkodą w szybkiej sprzedaży za dobrą cenę.

Woskowanie auta chroni również lakier przed korozją, która najszybciej pojawia się zwykle w miejscach, gdzie gromadzi się woda, czyli np. na nadkolach, przy progach oraz na dolnej części drzwi. Wosk działa natomiast hydrofobowo. Odpycha wodę i jest barierą między nią a lakierem. Prowadzi do szybkiego spływania wody z auta.

Lakier samochodowy bez pielęgnacji z czasem łuszczy się i staje się coraz bardziej matowy. Powodują to głównie promienie słoneczne. Woskowanie chroni lakier przed utlenianiem. Przyczyni się również do odnowienia lekko wypłowiałych elementów.

Łatwiejsze mycie

Karoseria samochodu to również miejsce, gdzie pojawiają się osady żywiczne, drobiny asfaltu, metaliczny pył z klocków hamulcowych czy zaschnięte owady. Ich szybkie usuwanie jest bardzo ważne, ponieważ pozostawienie na lakierze może prowadzić do nieestetycznych wżerów. Ich usunięcie z miejsc, które nie były wcześniej woskowane bywa uciążliwe. Powłoka woskowa to więc idealna ochrona przed tego typu różnego rodzaju zanieczyszczeniami, których nie sposób pozbyć się w trakcie zwykłego mycia auta. Gdy zastosowano to zabezpieczenie, takie brudy będą osadzać się w mniejszych ilościach i nie „wbiją” się tak mocno w lakier.

Kolejną zaletą kosmetyki woskiem jest łatwiejsze mycie auta. Dzięki niemu większość brudu spłynie wraz z deszczem, a błoto, na przykład z solą czy innymi chemikaliami używanymi zimą na drogach, nie przylepi się tak mocno do zabezpieczonego lakieru. Wysokiej jakości woski samochodowe wytrzymują nawet kilkukrotne mycie, więc nie trzeba się obawiać, że po każdych odwiedzinach w myjni, trzeba na nowo nakładać taką ochronę.

Lepiej kupować woski twarde lub w paście

Najtańsze woski samochodowe można kupić już za niewielkie pieniądze. To preparaty w płynie, które rozpyla na karoserii po dokładnym umyciu i wysuszeniu auta. Potem wciera się je miękką mikrofibrą. Nie zabezpieczają na długo lakieru, tylko raczej rozbijają taflę wody oraz nadają lakierowi krótkotrwały połysk. Nie wytrzymują też zbyt długo.

Znacznie bardziej skuteczne są woski twarde lub w paście. Są trudniejsze do nałożenia i wymagają dokładnego oczyszczenia karoserii z drobin, ale uzyskane potem rezultaty są tego warte. Zabezpieczają one lakier nawet przez kilka miesięcy, więc już jednorazowa aplikacja pozwoli przetrwać trudne warunki jesienne lub zimowe. Pracy przy ich nakładaniu jest tylko trochę więcej niż w przypadku tańszych kosmetyków, lepiej więc stosować te lepsze i droższe preparaty. Można również zlecić woskowanie profesjonalniej firmie, a potem tylko odświeżać tę powłokę przy użyciu na przykład quick detailera, który uzupełni wosk i podbije barwę lakieru.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ