Na co zwrócić uwagę przy wyborze opon?

0
21326
Na co zwrócić uwagę przy wyborze opon?

Od doboru opon zależy bardzo wiele. Niezależnie od tego, czy mowa o motocyklu, samochodzie, lub jakimkolwiek innym pojeździe, opony są kluczowym elementem, ponieważ odpowiadają one za zachowanie pojazdu na drodze. Co za tym idzie, to właśnie opony mogą w kluczowym momencie zadecydować o tym, czy dojdzie do wypadku. Niestety, kryteria, jakimi należy się kierować przy doborze opon mogą nie być dla wszystkich oczywiste, dlatego przygotowaliśmy listę rzeczy, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze opon.

Rozmiar

Jest to jeden z najbardziej podstawowych elementów, na który należy zwrócić uwagę. Rozmiar opon powinien być proporcjonalny do wielkości pojazdu, jak również do jego planowanego użytkowania. O tym, czy opona jest odpowiednia możemy się dowiedzieć z parametrów z boku opony – wyczytamy stamtąd, jak szeroka jest opona w milimetrach, jaki jest współczynnik profilu, oraz na jakiej średnicy felgi możemy ją zamontować.

Klasa

Klasę opon należy wybrać na podstawie stylu jazdy oraz warunków, w jakich prowadzony jest pojazd. Na tej podstawie wyróżnia się trzy klasy: wyższą, średnią i ekonomiczną. Opony z klasy ekonomicznej są tańszą opcją dla osób, które jeżdżą raczej w warunkach miejskich i nie korzystają z auta zbyt często. Opony klasy średniej są lepszej jakości, ale jednoczesnie nie są tak drogie, jak opony klasy wyższej. Tego typu opony lepiej się sprawdzają w dłuższych trasach. Opony klasy wyższej natomiast oferują najwyższą jakość, dostosowanie do trudnych warunków, jednak należy liczyć się ze zwiększonym kosztem.

Rodzaj bieżnika

Tutaj mamy wybór pomiędzy bieżnikiem symetrycznym, kierunkowym i asymetrycznym. Pierwszy typ dobrze sprawdzi się w oponach letnich, zaś bieżnik kierunkowy jest odpowiednim wyborem dla samochodów o dużych mocach silników. Natomiast bieżniki asymetryczne jest zdecydowanie najpopularniejszą opcję ze względu na szerokie zastosowanie.

Nośność/indeks prędkości

Indeks nośności wskazuje nam maksymalne obciążenie opony, zaś indeks prędkości określa, jaka jest maksymalna prędkość z jaką poradzi sobie opona. Obydwa indeksy znajdziemy na samej oponie, dlatego warto zwrócić na to uwagę i dostosować wybór do swoich potrzeb.

Cena

Jeśli chodzi o cenę, to dobra wiadomość jest taka, że w przypadku opon bardzo rzadko płacimy za markę, a cena jest bezpośrednim odzwierciedleniem jakości i możliwości danej opony. Musimy więc dobrać opony tak, by odpowiednio zrównoważyć nasze potrzeby i możliwości finansowe.

Stan użytkowania

Choć w przypadku wielu części motoryzacyjnych wybór części używanych jest jakąś opcją, tak w przypadku opon powinniśmy odpuścić sobie kupowanie opon po regeneracji, nawet jeśli możemy na tym sporo zaoszczędzić. Jakość tego typu opon jest niewspółmiernie gorsza, a ryzyko wypadków i uszkodzeń jest większe.

Wartości dodane

Aby możliwie zmaksymalizować swoje zyski na oponach, warto dowiedzieć się, czy producent nie oferuje żadnych dodatkowych elementów, jak np, wydłużona gwarancja. Choć musimy liczyć się z tym, że w przypadku opon jakość kosztuje, to zawsze jest szansa na to, że uda nam się coś przy tym dodatkowo ugrać. Warto też dowiedzieć się, czy zaufany producent palet na opony nie będzie miał dla nas specjalnej oferty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ