Benzyna w dieslu

0
1801
Benzyna w dieslu

Nawet najlepsi czasem popełniają błędy – niekiedy wystarczy chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. Zdarzyło Ci się wlać do swojego auta niewłaściwe paliwo? Mamy nadzieję, że nie ale na wszelki wypadek podpowiemy Ci czym grozi taka pomyłka oraz jak należy się zachować aby zabezpieczyć samochód przed możliwym uszkodzeniem.
Omyłkowe tankowanie benzyną diesla to dość częste zjawisko. O pomyłkę nietrudno ponieważ końcówka dystrybutora benzyny pasuje do wlewu oleju napędowego, co niestety usypia czujność kierowców. Znacznie rzadziej lub prawie wcale dochodzi do zatankowania benzyniaka olejem napędowym. Zastanawiasz się dlaczego? Odpowiedź jest prosta – w większości modeli końcówka dystrybutora oleju napędowego nie mieści się we wlewie benzyny.

Czym grozi zmieszanie benzyny z olejem napędowym? Możliwe skutki uboczne zależą przede wszystkim od ilości wlanej benzyny oraz od budowy silnika. Ku zaskoczeniu wszystkich najbardziej odporne na tego typu pomyłki są starsze diesle. W nowszych wersjach silniki wyposażone w bezpośredni wtrysk paliwa i wysokociśnieniowe wtryskiwacze paliwa tak kolorowo już niestety nie jest. Jeżeli w baku będzie znajdowała się tylko i wyłącznie benzyna to silnik będzie pracował tak długo aż nie ulegnie zepsuci (zazwyczaj dzieje się tak po przejechaniu kilku kilometrów), w przypadku kiedy benzyna zmieszana zostanie z olejem napędowym, że coś jest nie tak zorientujesz się dopiero po dłuższej jeździe.Benzyna w dieslu
Dlaczego benzyna ma aż tak negatywny wpływ na popularne diesle? Jedną z głównych przyczyn są jej kiepskie właściwości smarne, przez co elementy ulegają szybszemu zatarciu co źle wpływa na prawidłową pracę silnika. Kolejną przyczyną jest sam sposób spalania się benzyny – jej przedwczesny zapłon uszkadza silniki diesla.
Wlałeś benzynę do swojego diesla? Co teraz? Po pierwsze nie panikuj, na całe szczęście w porę się zorientowałeś. Najważniejsze to pod żadnym pozorem nie uruchamiaj silnika! Poproś o pomoc pracownika stacji benzynowej – bardzo często są one przygotowane na takie pomyłki, posiadają specjalny sprzęt przy pomocy, którego możliwe jest wypompowanie źle zatankowanego paliwa. Jeżeli stacja nie dysponuje takimi urządzeniami sprawdź czy w pobliżu nie ma warsztatu lub serwisu samochodowego, który mógłby się tym zająć. Z jakiś przyczyn nie można odessać benzyny na miejscu? W takiej sytuacji konieczne będzie ściągnięcie lawety, która bezpiecznie przetransportuje Twój samochód do mechanika. Niestety wiąże się to z dodatkowymi kosztami ale i tak będą one znacznie niższe niż cena naprawy lub wymiany całego silnika.

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ