Akcyza – kalkulator

0
1693
Akcyza - kalkulator

Sprowadzenia auta z zagranicy to w dzisiejszych czasach norma. Znaczna część potencjalnych klientów właśnie w ten sposób nabywa swoje nowe samochody. Decydując się na zakup pojazdu zagranicą musisz również mieć na uwadze podatek akcyzowy. Nie go w terminie lub w ogóle wiąże się z nałożeniem bardzo wysokiego mandatu przez Urząd Celno-Skarbowy.
Akcyza na samochody osobowe czy ciężarowe nakładana jest na mocy art. 100 ust. 1 ustawy z 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym. Dotyczy ona:
– importu samochodu nowego lub używanego z zagranicy,
– sprzedaży samochodu niezarejestrowanego wcześniej na terenie naszego kraju,
– nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu,

Zastanawiasz się ile dokładnie wyniesie Cię akcyza? Na szczęście wyliczenie kwoty tego podatku nie jest trudne. W internecie znajdziesz mnóstwo stron z tzw. kalkulatorem akcyzy. Wystarczy tylko, że poprawnie uzupełnisz wszystkie dane i po minucie będziesz wiedział ile pieniędzy musisz zostawić w Urzędzie Celno-Skarbowym.
Na dzień dzisiejszy obowiązują dwie stawki podatku akcyzowego. Jest to:
– 3,1 proc. wartości pojazdu dla samochodów wyposażonych w silnik o pojemności do 2.0 l;
– 18,6 proc. wartości pojazdu dla samochodów wyposażonych w silnik o pojemności powyżej 2.0 l;
*obecne stawki podatku akcyzowego mają ulec zmianie w roku 2018.Akcyza - kalkulator

Chcesz wiedzieć jak działa taki kalkulator podatku akcyzowego od zakupu auta osobowego? To bardzo proste, dane jakie będą Ci potrzebne do jego wyliczenia to m.in.:
– aktualny kurs waluty (z reguły jest już podany na kalkulatorze);
– cena zakupu (EUR);
– cena na fakturze (EUR);
– pojemność, której wartość będzie wynosiła do 2000cm3 lub powyżej 2000cm3;
– informacje o rodzaju tablic wywozowych (brak, żółte lub czerwone);
– oraz dodatkowe koszty (np. tłumaczenia, naprawa, itp.) (PLN);
Po wpisaniu wszystkich danych otrzymasz wynik. Dla przykładu, załóżmy że właśnie nabyłeś auto, którego cena wyniosła 35 000 (EUR), samochód jest o pojemności poniżej 2000cm3 i ma żółte tablice a dodatkowe opłaty wyniosły Cię 1500 zł. Przy kursie waluty 4,15 akcyza wynosi ok. 4053 zł.
Pamiętaj, że na zgłoszenie auta do Urzędu Celno-Skarbowego i wypełnienie „Deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego” masz 14 dni od czasu jego sprowadzenia z zagranicy do kraju. W przeciwnym razie zostanie nałożona na Ciebie kara w postaci mandatu. Na opłacenie akcyzy każdy kierowca ma 30 dni od daty ustanowienia przez Urząd jej wysokości. Nie wywiązanie się z obowiązku zapłaty w wyznaczonym terminie również karane jest mandatem!

[Głosów:1    Średnia:2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ