Akumulator samochodowy – co to jest i jak działa?

0
681
akumulator samochodowy

Każdy ma go w swoim pojeździe, ale czy zastanawialiście się kiedyś, czym jest akumulator samochodowy i do czego służy? Warto pochylić się nad tym tematem i zrozumieć specyfikę jego działania, aby uchronić się przed awariami czy nieprawidłową eksploatacją. Dzięki temu będziemy też wiedzieć, co zrobić, gdy zaskoczy nas rozładowany akumulator.

Co to jest akumulator samochodowy? 

Akumulator samochodowy to bateria, która zasila pojazd w prąd. Działa on w dwóch cyklach – ładowania i rozładowywania. Akumulator odpowiedzialny jest za działanie rozrusznika, który uruchamia silnik, ale również za wszystkie systemy elektroniczne, gdy silnik nie jest włączony. Są to między innymi: radio, wtryskiwacze paliwa, centralny zamek, system start/stop czy światła i wszelkie podświetlenia, np. na desce rozdzielczej.

Jak działa akumulator samochodowy?

Działanie akumulatora jest dość proste. Podczas rozładowywania energia chemiczna wewnątrz akumulatora zamieniana jest na energię elektryczną, z której korzystamy podczas postoju samochodu czy jego uruchomiania.

Akumulator samochodowy, który pracuje, wymaga też ładowania. Ładowanie następuje poprzez alternator. Alternator w dużym uproszczeniu zamienia energię mechaniczną wytwarzaną podczas pracy silnika w prąd elektryczny, zasilający akumulator. Dzięki temu w samochodzie jest prąd, który wykorzystujemy do urządzeń wymagających energii elektrycznej.

Jakie problemy może sprawiać akumulator samochodowy?

Rozładowany akumulator sprawia, że nie możemy uruchomić samochodu. Takie sytuacje często zdarzają się zimą, gdy przez niską temperaturę pojemność akumulatora spada czasami aż dwukrotnie! W takich warunkach atmosferycznych warto pamiętać o używaniu pojazdów na dłuższych odcinkach. Wtedy akumulator samochodowy ma szansę się podładować, a my unikniemy niespodziewanej awarii.

Warto też sprawdzać, czy akumulator samochodowy poprawnie się ładuje – problemem może być uszkodzony regulator napięcia. Innym czynnikiem, który może powodować kłopoty z akumulatorem, są zanieczyszczone klemy. Może to zaburzać przepływ prądu, przez co bateria zużywa się szybciej.

Akumulator to jedna z istotniejszych części samochodowych. Warto zadbać o to, by był poprawnie dobrany do naszego pojazdu – dzięki temu unikniemy tego, że zaskoczy nas rozładowany akumulator czy inna awaria z nim powiązana. Gdzie kupić właściwą baterię? Polecamy skorzystać z serwisu Battery Point, w którym w łatwy sposób dobierzecie nowy akumulator samochodowy i umówicie jego wymianę w partnerskim warsztacie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ