Co składa się na cenę paliw na stacjach?

0
1517
Co składa się na cenę paliw na stacjach?

Cena paliw na stacjach stanowi wypadkową kilku opłat. Sprawdź, jakie elementy wliczone są w koszty i poznaj ich wysokość. Dzięki temu zrozumiesz, dlaczego ceny paliwa rosną.

Cena paliw na stacjach uwzględnia kilka opłat, które narzucane są producentom. Koszt obejmuje więc nie tylko marżę, ale i wiele elementów, które wynikają z obowiązujących w Polsce przepisów.

Ponad 50% ceny paliw na stacjach to podatki

Jak wynika z analizy Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) podatki stanowią około 50% ceny paliw na stacjach benzynowych.

Strukturę cen paliwa prezentuje poniższa grafika (dane za okres od stycznia do lipca 2018 roku):

ceny paliw

Źródło: popihn.pl

Jak wynika z powyższego, podstawą kosztu jest cena netto w rafinerii. Nieznaczną część ceny stanowi marża – najwyższa dla autogazu. Pozostałe elementy to przede wszystkim opłaty podatkowe.

Podatek akcyzowy

Podatek akcyzowy nakładany jest na paliwa płynne, które trafiają na polski rynek. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują następujące stawki:

  • benzyna bezołowiowa 95 i 98 – 1540 zł/m3
  • olej napędowy – 1171 zł/m3.

Podatek VAT

VAT stanowi aż 19% ceny paliwa na stacjach benzynowych. Obecnie stawka tego podatku wynosi 23%.

Opłata paliwowa

Opłata paliwowa pobierana jest za wprowadzenie na polski rynek paliw silnikowych i gazu wykorzystywanego do napędzania pojazdów. Do 2005 roku opłata była stała – wynosiła 105 zł za 1 tonę paliwa lub gazu, od których należało zapłacić akcyzę. Natomiast obecnie ustalana jest w odniesieniu do poprzedniej stawki, z uwzględnieniem wskaźnika wzrostu cen towarów i usług w okresie pierwszych trzech kwartałów roku w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku.

Od 1 stycznia 2018 roku opłata paliwowa wynosi:

  • 131,40 zł za każdy 1000 l benzyn silnikowych,
  • 293,05 zł za każdy 1000 l olejów napędowych,
  • 162,27 zł za każdą tonę gazów.

Nowa opłata paliwowa od 2019 roku?

Wszystko wskazuje na to, że cenę paliwa na stacjach benzynowych będzie kształtować jeszcze jeden element – opłata emisyjna. Ma zostać wprowadzona od 1 stycznia 2019 roku – na mocy ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Zgodnie z założeniem, od każdego 1000 l paliwa trafiającego na polski rynek będzie pobierana kwota 80 zł.

Chociaż rząd zapewnia, iż opłata emisyjna nie wpłynie na ceny paliw na stacjach benzynowych, eksperci są innego zdania. Specjaliści twierdzą, że podwyżki są jak najbardziej realne – niekoniecznie w stosunku 1:1.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ