Czy kobieta ciężarna może prowadzić samochód?

0
1562
Czy kobieta ciężarna może prowadzić samochód?

Pytanie zawarte w tytule tego artykułu wydaje się banalne. Przecież kobiety w stanie błogosławionym, jak najbardziej mogą prowadzić samochody. Problem polega jednak na czym innym, a mianowicie – dotyczy kwestii zapinania pasów bezpieczeństwa.

Kobieta ciężarna vs pasy bezpieczeństwa.

Według polskich przepisów, kobieta w stanie błogosławionym wcale nie musi mieć zapiętych pasów bezpieczeństwa. Naszym jednak skromnym zdaniem, lepiej z tego przywileju nie korzystać. A co, jeśli pas faktycznie przeszkadza? W takiej sytuacji, można skorzystać z np specjalnych nakładek (adapterów) na pasy, które będą minimalizować skutki otarć, albo też… całkowicie zrezygnować z transportu samochodowego.

Kobieta ciężarna vs poduszka powietrzna.

Jedną z zalet prowadzenia samochodu jest opcja poduszki powietrznej. Nawet jeśli inni pasażerowie nie mogą z niej korzystać, to kierowca może zawsze (nawet w starszych modelach aut). Jednak nie zawsze jest to zaletą. Dlaczego?

W przypadku gwałtownego uderzenia, poduszka powietrzna natychmiast „wybucha”, po to, by przejąć energię, z którą porusza się ludzka głowa. A co, jeśli uderzy ona w brzuszek przyszłej mamusi? Wtedy, może się okazać, że nasze nienarodzone Maleństwo będzie w dużym niebezpieczeństwie. Jak się przed tym uchronić? Odpowiedź jest prosta – najlepiej, jeśli przesuniemy się z fotelem do tyłu. Wtedy, siła ewentualnego uderzenia będzie nieco mniejsza. W ten sposób, zwiększymy również szanse naszego dziecka.

Jeśli osoba ciężarna, jedzie w fotelu pasażera, problemu tego można uniknąć. Jak? Wystarczy, że wyłączymy poduszkę powietrzną pasażera i po problemie. Niestety, w przypadku poduszki kierowcy, jest to raczej niemożliwe.

Jak ochronić ciężarną przed nieprzyjemnymi skutkami podróży autem?

1. Jeśli mamy taką możliwość, dajmy jej odetchnąć od kierowania samochodem. Jeśli mamy prawo jazdy, problem ten nie jest już aż tak dokuczliwy.

2. Minimalizujmy ilość wspólnych wyjazdów. Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie musimy przecież wyjeżdżać. Czasami, lepiej będzie, jeśli kobieta ciężarna pozostanie w domu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFiltr kabinowy – szczególny rodzaj filtra
Następny artykułJak myć samochód zimą?

Prawie od dziesięciu lat fascynuje się motoryzacją. Niedawno postanowiłem otworzyć własnego bloga, na którym będę dzielił się moją pasją jaką są samochody i motocykle.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ