Zastanawiasz się od czego zacząć? Jeżeli chcesz dokładnie wyczyścić tapicerkę powinieneś udać się do sklepu motoryzacyjnego w celu zakupienia profesjonalnych środków czyszczących – w szczególności polecamy te w formie pianki, są one bardzo wygodne w użyciu.
Teraz przejdźmy do tego jak krok po kroku powinno wyglądać prawidłowe czyszczenie tapicerki samochodowej. Na początku wielkie odkurzanie! Jest to obowiązkowy krok, który należy wykonać przed tzw. „czyszczeniem chemicznym”. Pamiętaj aby odkurzać powoli i dokładnie, należy pozbyć się wszelkich paproszków, sierści zwierząt, kurzu, piasku itp. Nie zapominaj również o dywanikach! Kolejnym krokiem, który mogą pominąć właściciele aut wyposażonych w tapicerkę z materiału skóropodobnego jest pranie. Przygotuj środek czyszczący (zgodnie z zaleceniami producenta) a następnie rozprowadź go przy pomocy miękkiej gąbki lub ściereczki na wszystkich fotelach zaczynając od miejsca kierowcy. Na koniec zostaw dywaniki, boki drzwi oraz podsufitkę.
Plamy potraktuj specjalnym produktem usuwającym trudne zabrudzenia (przestrzegaj czasu zastosowania odplamiacza w przeciwnym razie tapicerka może ulec odbarwieniu!). Kiedy już to zrobisz – pozostaje tylko czekać aż wnętrze samochodu całkowicie wyschnie, zazwyczaj trwa to około jednej, dwóch godzin. O czym należy pamiętać w trakcie czyszczenia tapicerki samochodowej? „Co za dużo to niezdrowo” to powiedzenie sprawdza się również i w tym przypadku. Pod żadnym pozorem nie doprowadź do przemoczenia tapicerki – raz, że czas jej wysychania znacznie się wydłuży a dwa – sprzyja to powstawaniu pleśni! Samochód czyść zatem w ciepłym i suchym garażu lub po prostu na słońcu.
Tapicerka w Twoim samochodzie jest bardzo zabrudzona, nie wiesz jak się za to zabrać? Jeżeli wątpisz w swoje umiejętności lub nie masz czasu na dokładne wysprzątanie wnętrza swojego samochodu, to możesz powierzyć to zadanie profesjonalistom. Praktycznie w każdym mieście znajdziesz firmy (stacjonarne i mobilne) oferujące usługi z zakresu odkurzania i prania tapicerek samochodowych. Większość z nich posiada oficjalne strony internetowe – umieszczone są tam szczegółowe informacje oraz cennik wykonywanych usług. W większości przypadków koszty wahają się w granicach 200-300 zł.