Jazda po alkoholu – jakie konsekwencje grożą kierowcom zawodowym?

0
875
Jazda po alkoholu – jakie konsekwencje grożą kierowcom zawodowym?

Odebranie prawa jazdy dla kierowcę zawodowego może oznaczać zostanie z dnia na dzień beż środków na utrzymanie. Czy istnieje możliwość, że sąd orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów tylko jednej kategorii? W jaki sposób uniknąć odebrania prawa jazdy przez sąd?

Konsekwencje jazdy po alkoholu dla zawodowego kierowcy

Przy kwalifikacji prawnej czynu., nie ma znaczenia czy osoba kierująca pojazdem (niezależnie czy to było auto osobowe czy ciężarowe) była zawodowym kierowcą czy nie. To, jaka kara grozi kierowcy za jazdę pod wpływem alkoholu zależy od tego czy czyn zostanie zakwalifikowany jako przestępstwo czy wykroczenia. To zaś ma związek z stężeniem alkoholu w krwi sprawcy.  Jeżeli zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila (tj. od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu) jest to tzw. „stan po spożyciu alkoholu”.  Prowadzenie pojazdu mechanicznego traktowane jest wtedy wykroczenie, które karane jest:

  • grzywną od 50 zł do 5000 zł ;
  • karą aresztu od 5 do 30 dni;
  • zakazem prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat;

Prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości (czyli jeżeli zawartość  wynosi powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi lub więcej niż 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu) jest przestępstwem za które grozi:

  • grzywna zależna od dochodu;
  • ograniczenie wolności od miesiąca do 2 lat  lub  pozbawienie wolności do lat 2;
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej od 5 000 zł do 60 000 zł;
  • odebranie prawa jazdy na okres  od 3 lat do 15 lat;

W niektórych sytuacjach, kary mogą być znacznie surowsze. Przykładowo, gdy kierowca doprowadzi do wypadku, w którym inna osoba doznała uszczerbku na zdrowiu lub poniosła śmierć, sprawcy grozi nawet 12 lat pozbawienia wolności. Sąd może orzec wówczas dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Również recydywiści (osoby już poprzednio skazane za jazdę pod wpływem alkoholu) są surowiej ukarani.

Więcej na ten temat na: https://adwokat24h.pl/

Zakaz prowadzenia pojazdów za jazdę po alkoholu  – czy dotyczy wszystkich posiadanych kategorii?

Sąd, wydając decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy za jazdę po alkoholu określa, jakiej kategorii dotyczy zakaz. Zakaz może dotyczyć wszystkich kategorii albo pojazdów danego rodzaju. Jeśli wyrok nie wymienia kategorii, to w domyśle oznacza to, że danej kategorii nie dotyczy. Polskie prawo nie mówi wprost czy sąd, w przypadku stwierdzenia jazdy pod wpływem alkoholu, ma orzec zakaz prowadzenia pojazdów wszystkich posiadanych kategorii. Jednak, praktyka orzecznicza wskazuje, że sądy orzekają raczej zakaz prowadzenia pojazdów tej kategorii prawa jazdy, którą popełniło się przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości. Oznacza to, że jeśli sprawca prowadził w stanie nietrzeźwym samochód osobowy, to w razie skazania za przestępstwo, sąd orzeknie utratę prawa jazdy kategorii B. Istnieje jednak spora szansa na zachowanie uprawnień do prowadzenia pojazdów innych kategorii, np. C i E.

Przeczytaj artykuł: https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/

Czy istnieje sposób na uniknięcie odebrania prawa jazdy?

Polskie prawa wskazuje, że zarówno w przypadku popełniania wykroczenia jak i przestępstwa, sąd musi orzec zakaz prowadzenia pojazdów. Jedynym sposobem, żeby tego uniknąć, jest staranie się o tzw. warunkowe umorzenie postępowania. O tym, czy w danym przypadku zachodzą przesłanki do staranie się o takie umorzenie, najlepiej jak zdecyduje profesjonalny adwokat lub radca prawny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRegeneracja koła dwumasowego
Następny artykułKosmetyki do pielęgnowania auta

Prawie od dziesięciu lat fascynuje się motoryzacją. Niedawno postanowiłem otworzyć własnego bloga, na którym będę dzielił się moją pasją jaką są samochody i motocykle.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ