Kable sterownicze – pomoc w wyborze odpowiedniego kabla

0
506
Kable sterownicze

Kable sterownicze wykorzystywane są do przesyłu sygnałów. Ich konstrukcja powinna sprzyjać prawidłowej i niezaburzonej transmisji. Dlatego w trakcie zakupu kabla sterowniczego należy wziąć pod uwagę szereg istotnych cech i parametrów. Jedynie dzięki ich uwzględnieniu uzyskasz pewność, że dany kabel nadaje się do użytku i nie będzie powodował żadnych zagrożeń, awarii ani znacznych ubytków w przesyle danych lub energii.

Kable sterownicze i ich wykorzystanie w automatyce

Kable wykorzystywane w automatyce to przede wszystkim kable sterownicze. Można stosować je do obsługi różnego typu systemów, układów i instalacji, a także do konkretnych urządzeń. Wykorzystuje się je między innymi w obwodach kontrolnych, sygnalizacji, urządzeniach pomiarowych, transmisji danych oraz w licznych innych miejscach i sytuacjach. Można stosować je zarówno w ruchomych jak i stałych instalacjach. Ich zadaniem będzie doprowadzenie energii elektrycznej potrzebnej do uruchomienia oraz utrzymania napędu/pracy urządzeń i procesów technologicznych. 

Innymi słowy, kable sterownicze odpowiadają za dostarczanie odpowiedniego napięcia (najczęściej prądu stałego, choć nie tylko) oraz przesyłanie danych. W poszczególnych układach informacje mogą być przesyłane w formie sygnału elektrycznego, rzadziej natomiast w formie danych cyfrowych. 

Kable wytrzymałe w automatyce – sprawy ważne i ważniejsze 

Przewody sterownicze należy dobierać po konsultacji z elektrykiem lub inną osobą odpowiedzialną za wykonanie bądź serwis danej instalacji. Istotne są nie tylko wymogi środowiskowe – czyli warunki panujące w miejscu, gdzie dany kabel zostanie zainstalowany i którędy będzie przebiegał – lecz także typ urządzenia/instalacji, którą będzie obsługiwał. Typowe wymagania obejmują przede wszystkim takie kwestie jak: ilość żyłek, budowa, kształt w przekroju, typ zastosowanej izolacji. 

Kluczową cechą niemal wszystkich kabli sterowniczych jest fakt, że nadają się do pracy z dużymi obciążeniami mechanicznymi. Są wysoce odporne na różne fizyczne i mechaniczne oddziaływania, które mogłyby naruszyć ich strukturę. Zginanie, rozciąganie, wielokrotne wyginanie lub składanie – to sytuacje, które nie powinny stanowić zagrożenia dla dobrej jakości kabla sterowniczego. Produkty takie znajdziesz w ofercie: https://www.speckable.pl/. Polecamy zwłaszcza wybierać kable o podwyższonej klasie elastyczności – na poziomie 5 lub 6. W ich budowie zastosowano żyłki o specjalnej konstrukcji, wykonane z cienkich, solidnie splecionych z sobą drutów. 

Kluczowy jest także wybór produktów wyposażonych w odpowiednie rodzaje izolacji. Większość kabli do automatyki posiada izolację wykonaną z tworzyw sztucznych, którymi mogą być polichlorek winylu (oznaczony jako PVC), poliuretan (PUR) lub polietylen (PE). Niekiedy też stosuje się silikon, lub inne tworzywa. Rodzaj izolacji jest ważny z uwagi na potrzebę odseparowania wnętrza przewodu od czynników zewnętrznych, które mogłyby doprowadzić do jego uszkodzenia. Najważniejsza jest pod tym względem ochrona kabla przed wspomnianymi uszkodzeniami typu mechanicznego, a także wysokimi temperaturami, wilgocią oraz oddziaływaniem substancji szkodliwych i chemikaliów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ