Konserwacja wnętrza samochodu

0
2726

Regularne mycie auta, stosowanie preparatów pielęgnacyjnych do karoserii czy też upiększanie pojazdu za pomocą różnego typu gadżetów – z całą pewnością wygląd zewnętrzny samochodu jest niezwykle ważny, jednakże nie można zapominać o wnętrzu, gdzie przecież kierowca i pasażerowie spędzają najwięcej czasu. Dlatego też utrzymanie higieny wnętrza posiadanego auta typu pranie i pielęgnacja tapicerki jest równie ważną kwestią, o której nie można zapomnieć. Odświeżona, pozbawiona zabrudzeń i pięknie reprezentująca się tapicerka to strzał w dziesiątkę. Pojawia się jednak pytanie, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja tapicerki?

Czyszczenie wnętrza samochodu a rodzaj tapicerki

Dobrze prezentujący się z wierzchu samochód to nie wszystko. Konieczne jest zadbanie także o jego wnętrze, którego stan wiele mówi o właścicielu. Każdy posiadacz auta dobrze wie, że na czyszczenie wnętrza samochodu składa się wiele różnych zabiegów. Czasami konieczne jest dotarcie do trudno dostępnych zakamarków czy też usunięcie nad wyraz uporczywej plamy. Chociaż sklepowe półki aż uginają się pod naporem środków i narzędzi przeznaczonych do czyszczenia wnętrza pojazdów, to jednak bardzo ważne jest zastosowanie tych właściwych preparatów. Inne wymagania ma tapicerka skórzana, welurowa czy też alcantara. To z jakiego materiału została ona wykonana, jest niezwykle istotne. Sięgnięcie po nieodpowiednie sposoby prania i pielęgnowania tapicerki, może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Konsekwencją tego może być nie tylko pogorszenie estetyki wnętrza auta, ale nawet trwałe zniszczenie tapicerki. Środki czyszczące i pielęgnujące do różnego rodzaju tapicerek bezproblemowo można kupić na stacjach benzynowych, w sklepach motoryzacyjnych czy też nawet w znanych dyskontach.

Jak dbać o tapicerkę z alcantary?

Tapicerka wykonana z alcantary charakteryzuje się dużą odpornością na ścieranie, wytrzymałością i łatwością w utrzymaniu czystości. Jej czyszczenie jest bardzo proste, gdyż wystarczy wyposażyć się w wilgotną szmatkę. Do mocniejszych zabrudzeń można zastosować środek czyszczący. Wybierając i stosując odpowiednie preparaty konserwujące, można skutecznie przedłużysz żywotność tapicerki, utrzymując ją w świetnej kondycji przez długi czas.

Pielęgnacja tapicerki welurowej

Tapicerka welurowa wyróżnia się miękkością i jest bardzo przyjemna w dotyku, ale utrzymanie jej w dobrym stanie nie należy do łatwych zadań. W przypadku długiego włosia usunięcie zabrudzeń staje się kłopotliwe. Jest to rodzaj materiału głęboko pochłaniający plamy i okruszki. W związku z tym pierwszym krokiem jest dokładne odkurzenie tapicerki welurowej z wszelkich drobinek. Kolejnym etapem jest pranie tapicerki przy pomocy szamponu. Pozwala to nie tylko na pozbycie się zabrudzeń, ale także na zniwelowanie nieprzyjemnego zapachu. Kolejnym krokiem jest pozostawienie wnętrza auta do całkowitego wyschnięcia, aby nie pojawił się zapach stęchlizny.

Jak traktować skórzaną tapicerkę?

Skórzane fotele z całą pewnością prezentują się bardzo elegancko, jednakże wymagają odpowiedniej pielęgnacji. W przeciwnym razie szybko stracą swoje pierwotne piękno i staną się wręcz słabym punktem wnętrza auta. Czyszczenie skórzanej tapicerki nie jest żadnym wyzwaniem, jednakże problemem jest samo użytkowanie i impregnacja skóry. Ten rodzaj materiału ma to do siebie, że latem szybko się nagrzewa, jest śliski i przykleja się do ciała. Jeśli właściciel auta nie zadba o właściwą konserwację, to szybko pojawią się rysy i pęknięcia. Wszelkie zabrudzenia należy ze skórzanych foteli usuwać jak najszybciej, aby nie przeniknęły one w pory skóry. Do czyszczenia można posłużyć się gąbką i dedykowanym skórzanym obiciom preparatem. Kolejnym krokiem jest zastosowanie odpowiedniego impregnatu i pozostawienie tapicerki do wyschnięcia.

Gruntowne oczyszczanie – podsumowanie

Po wyposażeniu się w kosmetyki samochodowe dobrane pod kątem tapicerki, można przejść do wstępnego czyszczenia jej za pomocą odkurzacza. Zaleca się czyścić fotele partiami, aby zdążyły one w całości wyschnąć, zanim przejdzie się do wykonywania kolejnych czynności. Na koniec warto sięgnąć po preparaty impregnujące, co pozwoli cieszyć się czystą tapicerką przez dłuższy okres czasu. Dobrze zaimpregnowana tapicerka nie jest już tak podatna na wchłanianie zabrudzeń. Warto dobrze sobie zapamiętać to, że tapicerkę należy czyścić regularnie i dodatkowo odpowiednio ją zabezpieczać. Dzięki temu wnętrze zawsze będzie się świetnie prezentowało.

Jak prezentują się dobrze wypielęgnowane wnętrza samochodów można zobaczyć na stronach producentów.

[Głosów:2    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wybrać dobry serwis opon?
Następny artykułFoteliki samochodowe Lionelo

Prawie od dziesięciu lat fascynuje się motoryzacją. Niedawno postanowiłem otworzyć własnego bloga, na którym będę dzielił się moją pasją jaką są samochody i motocykle.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ