Samochody elektryczne i hybrydy – przyszłość, która dzieje się dziś

0
1340
Samochody elektryczne i hybrydy – przyszłość, która dzieje się dziś

Jak będzie wyglądała przyszłość motoryzacji? Wszystko wskazuje na to, że należy do samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Motoryzacja dawniej i dziś

Nie jest tajemnicą, że historia motoryzacji jest bardzo długa, jej początki sięgają XVIII wieku. Niemal każdy wie również o tym, że na początku XX wieku rozpoczęto pierwszą seryjną produkcję samochodów z silnikami spalinowymi. Dzieje motoryzacji przypominają poniekąd dobry film sensacyjny, gdyż nie brakuje w niej licznych zwrotów akcji. Po okresie budowy jak największych i jak najmocniejszych silników trend zupełnie się odwrócił – auta miały palić jak najmniej i jak najmniej kosztować w utrzymaniu i eksploatacji. Tak na popularności zyskały samochody z małolitrażowymi jednostkami napędowymi. Dziś natomiast wchodzimy w zupełnie nowy etap, który zdaniem niemal wszystkich ekspertów jest przyszłością motoryzacji nie tylko na najbliższe lata, ale znacznie dłużej. Auta takie jak samochody elektryczne czy hybrydowe są nie tylko bardzo tanie w utrzymaniu, ale również nie szkodzą środowisku tak, jak samochody spalinowe. A właściwie należałoby powiedzieć, że są to pojazdy w pełni proekologiczne.

Auta hybrydowe i elektryczne

Oba typy samochodów łączy to, że mają silniki elektryczne. W przypadku aut hybrydowych występuje on razem z silnikiem spalinowym (w niektórych typach jest nawet kilka silników elektrycznych), podczas gdy w autach elektrycznych jest to jedyna jednostka napędowa. W obu przypadkach koszty eksploatacji są znacząco niższe niż w samochodach spalinowych, a w niektórych autach elektrycznych są to kwoty nawet kilkudziesięciokrotnie mniejsze.

Jaka jest główna różnica między oboma typami pod względem walorów użytkowych? Otóż samochody elektryczne wymagają częstszego ładowania, choć na ten temat powstało wiele mitów. Warto w tym miejscu zauważyć, że auto z silnikiem elektrycznym możesz „zatankować” nawet w garażu ze swojego gniazdka elektrycznego. Technologia ta jest właściwie bezemisyjna, co jest bardzo istotne w kontekście dobra środowiska naturalne. Ponadto zarówno samochody hybrydowe, jak i auta elektryczne gwarantują wysoki komfort podróżowania oraz dobre parametry techniczne. Nie ulega wątpliwości, że samochody hybrydowe i elektryczne coraz częściej będą gościły na naszych drogach i powoli zaczną zastępować auta z silnikami spalinowymi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ