Od czego zależy cena samochodu na skupie i jak się ją szacuje?

0
1284
cena samochodu na skupie

Koniec życia pojazdu nie musi oznaczać dla jego właściciela kłopotu. Może być wręcz prezentem od losu, jednak nieczęsto zdarza się, że za niesprawny samochód będzie można kupić kolejny pojazd. 

Cena samochodu ze względu na markę i model

Najniższą cenę na skupie usłyszymy za samochód osobowy. Jeśli będzie on skierowany do złomowania, to kwota wyniesie między 0,30 a 0,40 zł/kg. Jeżeli chodzi o samochód, z którego można jeszcze wykorzystać część podzespołów, cena będzie rosnąć. I tak samochody z roczników młodszych niż 1995 rok, z udokumentowaną historią serwisowania, zadbane i jeżdżące mogą dla właściciela oznaczać nawet 1000-1500 zł wypłaconych w gotówce zaraz po oględzinach. Jeśli masz wypełnioną książkę serwisową do ceny samochodu, możesz spokojnie doliczyć około 100-200 zł. Dodatkowo dopłacą ci za względnie niezły stan techniczny, czyli sprawną skrzynię, sprzęgło czy układ hamulcowy. Dodatkowych złotówek można się spodziewać za nieźle utrzymaną skórzaną tapicerkę, bogate wyposażenie czy np. komplet alufelg. Jak wiadomo dobry wygląd oraz niezniszczone wnętrze będzie domeną samochodów niemieckich z lat 90. z klasy wyższej czy japońskich z roczników około roku 2000. 

Samochody na złom – ile kosztuje kilogram w poszczególnych województwach?

Zasadniczo ceny skupu pojazdów będą się różnić w zależności od stanu pojazdu, a także województwa. Stąd o innym cenniku usłyszymy odwiedzając skup aut we Włocławku, a inną cenę zaproponuje firma skupująca pojazdy np. w Warszawie. Wg serwisu kb.pl samochód osobowy na złomie będzie wyceniany wg cennika 0,30 do 0,40 zł za kilogram. Więcej dostaniemy za samochód dostawczy – do 0,70 zł/kg. Kb.pl przedstwia sytuację, w której zakładamy, że samochód waży 2 tony, z czego około 200 kg będzie elementami niemetalowymi. Wówczas najlepszą cenę za kilogram na początku 2020 roku oferowały województwa:

  • dolnośląskie,
  • łódzkie,
  • opolskie,
  • małopolskie,
  • mazowieckie,
  • zachodnio-pomorskie.

W tych województwach ceny za 2 tony pojazdu wahają się od 642 do nawet 693 zł. Inaczej oczywiście wyceniane są poszczególne elementy pojazdu jak rozruszniki, alternatory, chłodnice czy felgi. Najmniej za 2 tony samochodu w początku 2020 roku dostawali klienci skupów w podkarpackim, tam ceny zaczynały się od 622 zł.

Ceny na skupach w zależności od województwa

Stosunkowo najkorzystniejszy cennik zobaczmy w firmach specjalizujących się w skupie pojazdów i działających w całej lub w większej części Polski jak na stronie http://www.auto-kurek.pl. Zawsze zanim zdecydujemy się na skorzystanie z oferty danej firmy, warto wykonać kilka telefonów i chociaż wstępnie zorientować się jakie są różnice w cenach w okolicznych firmach. Na niektórych stronach serwisów lub firm skupujących pojazdy dostępne są kalkulatory, dzięki którym przynajmniej ramowo możemy wycenić nasz pojazd jeszcze przed wizytą technika. 

Sfatygowany, zdekompletowany czy niejeżdżący pojazd zawsze warto oddać do skupu, niezależnie od jego ceny, tym bardziej, że specjalistyczne firmy zajmują się również wszystkimi niezbędnymi dokumentami i formalnościami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ