Typowe awarie w układzie klimatyzacji samochodowej

0
911
Typowe awarie w układzie klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja samochodowa to jeden z ważniejszych układów w Twoim aucie. Wszakże decyduje on o komforcie podróżowania. Niestety, jak każdy układ, również klimatyzacja ulega awariom. Przygotowaliśmy dla ciebie artykuł, w którym omawiamy najczęstsze usterki w układzie klimatyzacji. Z dzisiejszej publikacji dowiesz się:

  • Jakie objawy powinny wzbudzić niepokój?
  • Gdzie pojawiają się nieszczelności układu?
  • Co jest powodem nieprzyjemnego zapachu w aucie?
  • Czym objawia się awaria kompresora klimatyzacji?

Odpowiedzi na te pytania dadzą Ci kompleksową wiedzę na temat typowych usterek układu klimatyzacji.

Jakie objawy powinny wzbudzić niepokój?

Najpierw przyjrzymy się bliżej najczęstszym objawom nieprawidłowej pracy układu klimatyzacji. Podstawowym zjawiskiem, które powinno wzbudzić Twój niepokój, jest brak chłodzenia. Jeśli klimatyzacja nie chłodzi, to możesz być pewien, że masz do czynienia z awarią układu. Częstym objawem jest także nieprzyjemny zapach, jaki wydobywa się z kratek wentylacyjnych. Mniej zauważalnym symptomem jest na pewno podwyższona głośność podczas pracy układu lub wzrost zużycia paliwa spowodowany awarią klimatyzacji.

Nieprawidłowa wydajność chłodzenia może wynikać ze zbyt małej ilości czynnika w układzie. Zaparowane szyby to znak, że zanieczyszczeniu uległ filtr kabinowy. Stęchlizna może świadczyć o zanieczyszczeniu całego układu. Podwyższona głośność i większe spalanie wskazują na niewłaściwą pracę kompresora klimatyzacji. Powodem może być także usterka zaworu rozprężnego lub wentylatora skraplacza.

Gdzie pojawiają się nieszczelności układu?

Pamiętaj, że niewielki ubytek czynnika w obrębie układu jest jak najbardziej naturalny. Gaz z upływem czasu powoli ulatnia się z układu głównie przez ścianki przewodów. Jeśli jednak stwierdzisz większy ubytek w układzie, to najprawdopodobniej w jego obrębie pojawiła się nieszczelność. Nieszczelności mogą pojawić się w każdej części układu. Bardzo często powoduje je uszkodzona lub skorodowana chłodnica klimatyzacji. Umieszczona w przedniej części auta, jest szczególnie narażona na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników atmosferycznych.

Co jest powodem nieprzyjemnego zapachu w aucie?

Oczywistym symptomem zanieczyszczenia układu klimatyzacji jest nieprzyjemny zapach. Może on być spowodowany zabrudzonym filtrem kabinowym. Przyczyną może być także parownik, w którym panują sprzyjające warunki dla rozwoju grzybów. Dlatego powinieneś regularnie przeprowadzać czyszczenie i odgrzybianie układu klimatyzacji. Przy okazji warto także wymienić filtr kabinowy.

Czym objawia się awaria kompresora klimatyzacji?

Awaria kompresora jest jedną z najbardziej poważnych usterek klimatyzacji samochodowej. Brak fachowości przy wykonywaniu serwisu prowadzi często do jego usterki. Niedostateczna ilość czynnika lub jego zanieczyszczenie może spowodować zatarcie kompresora. Podobny efekt może dać długo niewymieniany osuszacz, w którym gromadzi się woda. Obecność wody sprzyja procesom korozji w układzie. Ponadto w czasie zimy woda może zamarznąć w układzie, doprowadzając do zamarznięcia zaworu rozprężnego.

Klimatyzacja samochodowa – Łódź

Jeśli chcesz, aby klimatyzacja samochodowa działała długo i niezawodnie, to powinieneś regularnie serwisować ją w sprawdzonym punkcie. Ważny jest także prawidłowy dobór części zamiennych. Ich bogatą ofertę znajdziesz na stronie climapartner.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOryginalne części samochodowe z ASO
Następny artykułCo zrobić ze starym samochodem?

Prawie od dziesięciu lat fascynuje się motoryzacją. Niedawno postanowiłem otworzyć własnego bloga, na którym będę dzielił się moją pasją jaką są samochody i motocykle.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ