Wymiana koła podporowego

0
2494

Pomimo tego, że obecnie niemal we wszystkich przyczepach montuje się na dyszlu koło podporowe, to rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to typowa część eksploatacyjna, która wraz z użytkowaniem ulega uszkodzeniu. Gdzie kupić nowe koła podporowe i w jaki sposób je wymienić? Czy jest to skomplikowane?

Wbrew pozorom zakup nowego koła podporowego nie jest ani wcale skomplikowany, ani nie jest wydatkiem mogącym zrujnować domowy budżet. Należy tutaj wskazać, że prawidłowo użytkowane koło podporowe posłuży nam przez długie lata.

Dwa rodzaje kół podporowych

Zauważyć należy, że na rynku dostępne są obecnie dwa rodzaje kół podporowych różniących się swoją budową. Najtańsze są koła podporowe wykonane w całości z gumy, zaś odrobinę droższe koła pompowane. Wbrew jednak pozorom nie można jednoznacznie stwierdzić, że droższe rozwiązanie jest rozwiązaniem wyraźnie lepszym – istnieje wtedy ryzyko przebicia takiej opony, co może skutkować automatycznie koniecznością wymiany koła na nowe. Koła podporowe pompowane są jednak przeważnie o większej średnicy od kół gumowych, a tym samym zapewniają lepsze podparcie i lepszą manewrowość np. na trawie (co jest szczególnie istotne w przypadku właścicieli przyczep kempingowych).

Wymiana koła podporowego – jak?

Jak wygląda jednak sama procedura wymiany koła podporowego na nowe? Jeżeli już zakupimy odpowiednie koło podporowe do naszej przyczepy, to najlepiej będzie w pierwszej kolejności połączyć przyczepę z holownikiem. W ten sposobów część ciężaru przyczepy spoczywać będzie stabilnie na kuli haka holowniczego, a my będziemy mieli swobodny dostęp do dyszla przyczepy, na którym koło podporowe jest zamontowane. W większości przypadków wystarczy następnie odkręcenie dwóch śrub mocujących koło podporowe lub jednej śruby i odkręcenie zawleczki. W dalszej kolejności należy na miejsce starego koła podporowego zamontować nowe pamiętając o tym, że powinno być ono zamontowane jak najwyżej jest to możliwe (aby uniknąć ewentualnego obcierania koła o powierzchnię drogi podczas holowania przyczepy).

Podsumowując, wymiana starego koła podporowego na nowe koło podporowe nie jest wcale trudna i skomplikowana, zaś cała operacja wymiany nie powinna nam zająć więcej niż kilkanaście minut, wliczając w to czas na połączenie samochodu z przyczepą w celu ułatwienia sobie prac i przeprowadzenia ich w bezpieczny sposób.

Podpory do przyczep kupisz na Unitrailer.pl

[Głosów:7    Średnia:2.6/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ