Oleje silnikowe spełniają bardzo wiele funkcji. Przede wszystkim zmniejszają tarcie, co zapobiega zatarciu się silnika i zmniejsza jego zużycie. Zapewniają także utrzymanie silnika w czystości. Ponadto chronią przed korozją i pełnią rolę odprowadzania ciepła. Oleje samochodowe są niezbędnym elementem umożliwiającym odpowiednią pracę silnika.
Oleje samochodowe – podstawowe własności olejów silnikowych
Lepkość oleju zapobiega tarciu silnika i umożliwia jego prawidłową pracę w różnych warunkach atmosferycznych. Lepkość zmienia się wraz ze zmianami temperatury, jednak najlepsze oleje pozwalają na eksploatacje w bardzo niskiej temperaturze. Niektóre oleje mają temperaturę płynięcia poniżej minus 50 stopni, co umożliwia rozruch w czasie silnego mrozu.
Należy stosować oleje o tej samej klasie jakościowej. Najlepiej nie wymieniać rodzaju i producenta oleju podczas jego wymiany, nie ma się bowiem pewności, że olej o podobnych właściwościach nie rekomendowany przez producenta będzie tak samo dobrze wpływał na pracę silnika.
Oleje samochodowe – klasyfikacja lepkości i energooszczędności olejów silnikowych
Ze względu na lepkość można wyróżnić oleje zimowe, które charakteryzują się niską temperaturą krzepnięcia, a także oleje letnie przystosowane do wysokich temperatur. W praktyce wszystkie oleje są wielosezonowe i posiadają podwójne oznaczenia. Niemniej jednak są takie które zachowują się lepiej w warunkach ostrej zimy, a także takie które lepiej sprawdzają się w ciepłym klimacie.
Energia, która wytwarzana jest przez silnik wykorzystywana jest do pokonywania oporów, zależnych od lepkości oleju. Bardziej lepkie oleje powodują zużywanie większej ilości paliwa. Dlatego oleje syntetyczne charakteryzują się mniejszą lepkością.
Oleje samochodowe – do silników diesla
Silniki diesla czasem potrzebują specjalnego traktowania, zwłaszcza jeśli wykorzystują filtry cząstek stałych. Wtedy stosuje się do nich oleje silnikowe niskopopiołowe, które mają zapobiegać zapychaniu się filtrów i zapewniać bardziej ekologiczne użytkowanie samochodu z silnikiem diesla, czyli mniejszą emisję spalin.
Niekiedy silnik diesla może być serwisowany w trybie przedłużonych przebiegów między wymianami oleju, wtedy należy wybrać olej z możliwością zastosowania w trybie Longlife. Niewłaściwie dobrany olej do diesla może spowodować awarię turbosprężarki.
Oleje samochodowe kupisz na Czarnepaliwo.pl