Choć niektórym mogłoby się wydawać, że rajdy, zwłaszcza te amatorskie, to tylko zabawa, tak naprawdę jest to dość niebezpieczny sport. Dlatego też trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Często może to trwać wiele miesięcy. Wzięcie udziału w takim przedsięwzięciu powinno być więc dobrze przemyślane. W niniejszym tekście przedstawimy, jak przygotować się do rajdu.

Niezbędne wyposażenie samochodów rajdowych

    Jak już wspomnieliśmy, rajdy samochodowe należą do grupy dość niebezpiecznych sportów. W związku z tym trzeba przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i pilota. Dlatego też każdy marzący o udziale w rajdach powinien wyposażyć się w m.in.:

Fotele kubełkowe

    Chyba najczęściej kojarzony ze sportami samochodowymi element wyposażenia. Całkiem słusznie, gdyż zapewniają wysokie bezpieczeństwo, idealnie trzymając kierowcę. Poza tym pozwalają czuć auto plecami. Część modeli jest także wyposażona w tzw. „uszy” dodatkowo usztywniające szyję. Kwestią kluczową jest tutaj oczywiście dobór siedziska odpowiedniego dla sylwetki. Dostępne są różne typy „kubłów”, różniące się konstrukcją, parametrami i ceną. Trzeba jednak mieć na uwadze, że te oparte o prosty rurowy stelaż wychodzą już z użycia w profesjonalnych zawodach.

Ważne są także mocowania foteli. Są bowiem jednym z najdokładniej sprawdzanych elementów przed startem. Dobrze jest więc wybierać te dedykowane konkretnym modelom aut, gdyż mocowania uniwersalne niekoniecznie będą pasować do każdej podłogi.

Pasy szelkowe

    Same fotele to jednak nie wszystko — trzeba jeszcze zatroszczyć się o odpowiednie przypięcie. Wielopunktowe pasy bezpieczeństwa dociskają do fotela i zapobiegają przemieszczaniu się siedzącego. Ma to kolosalne znaczenie w razie wypadku.

Klatki bezpieczeństwa

    Choć nie są wymagane w amatorskich zawodach samochodowych (np. KJS), warto rozważyć ich montaż także w ich przypadku. Wzmacniają one bowiem konstrukcję pojazdu i mogą uratować życie w razie wypadku. Pozwalają bowiem na równomierne rozłożenie siły uderzenia na poszczególne elementy swojej konstrukcji, wygłuszając je i chroniąc załogę. Te wykonane z najlepszych materiałów potrafią wyjść bez wyraźnych uszkodzeń nawet z poważnych wypadków związanych z np. wielokrotnym dachowaniem.

samochód rajdowy

Przydatne akcesoria rajdowe

    Pula dostępnych na rynku akcesoriów rajdowych jest całkiem spora. W co warto się wyposażyć przed startem? Oto kilka ważniejszych rzeczy, o których powinno się pamiętać:

Kaski z interkomem

    Kolejny element wyposażenia istotny dla bezpieczeństwa. Kaski są absolutnie niezbędne każdej załodze rajdowej. Dodatkowe wyposażenie ich w interkom pozwala na sprawną komunikację między pilotem a kierowcą, niezależnie od warunków zewnętrznych. Nie ma więc obawy, że np. praca silnika zagłuszy instrukcje.

Kierownice rajdowe

    Dobrze dobrana kierownica pozwala nie tylko na bezbłędne sterowanie samochodem, ale też pozwala lepiej go poczuć. Poza tym taki typ kierownicy pozwala bardzo szybko określić jej pierwotne położenie, dzięki wyraźnym oznaczeniom.

Szyby z poliwęglanu

    Materiał ten jest wysoce odporny na uszkodzenia udarowe, dzięki czemu wykonane z niego szyby wytrzymają naprawdę dużo. Zachowują przy tym przezroczystość na poziomie pleksiglasu. Zastosowanie ich wpłynie zatem pozytywnie na bezpieczeństwo.

Odzież rajdowa

    Kombinezony z homologacją FIA nie tylko chronią przed brudem i olejami, ale też wykazują odporność na ogień, dając czas na opuszczenie pojazdu w kryzysowej sytuacji. Kupić możesz je między innymi w Inter Rally. Są przy tym wygodne i nie krępują ruchów, co jest też ważną kwestią w sportach motorowych. Dodatkowo można się też wyposażyć w specjalne rękawice gwarantujące pewny chwyt i ochronę dłoni.

Kołnierze

    Pozwalają dodatkowo zabezpieczyć szyję i głowę, zmniejszając ryzyko urazów.

Noże do pasów

    Obowiązkowy element wyposażenia każdego samochodu rajdowego. W kryzysowej sytuacji pozwalają uwolnić się z pasów bezpieczeństwa i wydostać z pojazdu.

rajd samochodowy

O co jeszcze trzeba zadbać przed rajdem?

    Wyposażenie to nie wszystko, o co trzeba się zatroszczyć przed startem w rajdzie. Z profesjonalnie przygotowanymi wyścigami samochodowymi wiąże się obowiązkowy przegląd przed startem. Jeśli na tym etapie okaże się, że pojazd nie spełnia wymogów regulaminu, nie może on wziąć udziału w rajdzie, a wpisowe przepada. Warto więc upewnić się wcześniej, że auto jest w pełni sprawne. Dlatego też powinno się zadbać o przegląd przynajmniej kilka dni przed rajdem. Da to czas na usunięcie ewentualnych nieprawidłowości i doprowadzenie samochodu do stanu określonego w regulaminie.

Poza tym kierowca powinien zadbać także o siebie. Regularne ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko wystąpienia kontuzji. Ważna jest także dieta — spożywane jedzenie powinno być wysokiej jakości oraz dawać siłę i energię.

Podsumowanie

    Wyścigi samochodowe to bardzo wymagający sport. Trzeba się więc do niego przygotować i zadbać nie tylko o wyposażenie pojazdu, czy akcesoria, ale też zdrowie i kondycję fizyczną kierowcy.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ