Jak wybrać najlepsze łańcuchy śniegowe?

0
1931
Jak wybrać najlepsze łańcuchy śniegowe?

Łańcuch śniegowy, to obowiązek wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze stromymi podjazdami. W Polsce, istnieją miejsca, w których zimą nie możemy pojawić się bez łańcuchów śniegowych. Również w wielu krajach, jazda bez łańcuchów, może skończyć się dla nas nie tylko wypadkiem, ale też mandatem.

Jakie łańcuchy wybrać?

Zanim kupimy łańcuchy śniegowe, zastanówmy się dobrze nad ich wyborem. Pamiętajmy, że jeśli wybierzemy źle, może się okazać, że uszkodzimy sobie przewody hamulcowe. Jeśli więc mamy wątpliwości, co do skuteczności naszych łańcuchów, najlepiej wybierzmy modele z samonapinaczem, bądź też łańcuchy, które możemy założyć na zewnętrzną stronę koła.

Dobrym rozwiązaniem, są łańcuchy o możliwie grubych ogniwach. Dlaczego? Sprawa jest prosta – grube ogniwa, są trudniejsze do zerwania. Ponadto, dzięki swej grubości, mogą się znacznie dłużej ścierać.

Warto wybierać łańcuchy, które składają się ze stali stopowych. Są one co prawda droższe, ale jednocześnie trwalsze. Mamy więc pewność, że nie zawiodą nas one, nawet podczas najtrudniejszych przejazdów.

Wzór łańcucha – jaki wybrać?

Bardzo istotnym parametrem łańcucha śniegowego, jest jego… wzór. Najgorzej pod tym względem wyglądają łańcuchy drabinkowe. Ze względu na swoją budowę, nie są one tak skuteczne i trwałe, jak np. łańcuchy rombowe. Można też zastanowić się nad łańcuchami o wzorze trójkątnym – również i one są bardzo popularne i co ważne – trwałe i skuteczne.

Kilka ogólnych porad dotyczących łańcuchów śniegowych

1. Nigdy nie zakładaj łańcuchów bezpośrednio na letnie opony. Pamiętaj, że nawet najlepszy łańcuch nie zastąpi Ci zimówki!

2. Istnieje kilka rozmiarów łańcuchów śniegowych. Na szczęście, konkretny rozmiar pasuje do kilku promieni opony.

3. Jak już wspominaliśmy, najlepiej wybrać modele łańcuchów, zakładane na zewnętrzną stronę koła. Nie będą one wtedy oddziaływać na konstrukcję zawieszenia.

4. W niektórych modelach aut (np. sportowych, z niskim zawieszeniem), montaż łańcuchów nie jest w ogóle możliwy – ze względu na konstrukcję zawieszenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ