Jak wykorzystać multimetr do diagnostyki samochodu?

0
5590
Jak wykorzystać multimetr do diagnostyki samochodu?

Multimetr, nawet ten najmniej zaawansowany, to proste w użyciu narzędzie, którym wykonamy najprostsze pomiary elektryczne. Do diagnostyki samochodowej instalacji elektrycznej, wcale nie potrzebujemy zaawansowanych urządzeń mierniczych. Zanim więc wybierzemy się do elektromechanika, sprawdźmy za pomocą naszego multimetru kilka ważnych parametrów. W ten sposób, możemy zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy…

Pomiar napięcia w samochodzie.

Napięcie w obwodach elektrycznych, mierzy się, podłączając multimetr równolegle do źródła napięcia. W przypadku samochodu będzie to akumulator. Pamiętajmy jednak, by przestawić wcześniej pokrętło multimetru na prąd stały (w zakresie do 20V).

W ten sposób, możemy sprawdzić np. kondycję naszego akumulatora. Jak? Ładowany akumulator, powinien wykazywać od 13,8 do 14,4 volt. Jeśli na postoju, wartość ta jest niższa niż 12 V, może sygnalizować to problemy z ładowaniem (alternator), bądź uszkodzenie (czy rozładowanie) akumulatora.

Pomiar natężenia prądu w samochodzie.

Kolejnym parametrem, który możemy zbadać w samochodowej instalacji elektrycznej, jest natężenie prądu. Jak to zmierzyć? Wystarczy, że podłączymy się szeregowo – pomiędzy klamrą a biegunem akumulatora. Pamiętajmy jednak, by ustawić multimetr na możliwie najwyższą wartość prądu (w większości prostych multimetrów, jest to 10 A). Jeśli wartość natężenia prądu przekroczy 0,05 A (przy wyłączonych odbiornikach), konieczne będzie dokładniejsze sprawdzenie każdego z odbiorników osobno. Jak to sprawdzić? Wystarczy, że będziemy odłączać poszczególne bezpieczniki…

Pomiar oporu w samochodzie

Kolejnym parametrem, który możemy zmierzyć w instalacji elektrycznej naszego samochodu, jest opór elektryczny (mierzony w Ohmach). Pomiaru, dokonujemy tak samo jak w przypadku napięcia, czyli równolegle.

Dokonując pomiaru oporu elektrycznego, możemy wykryć np źródła zwarć, upływów prądu czy nawet – stan poszczególnych odbiorników (opór w przypadku przepalonego odbiornika, najczęściej sięga w nieskończoność).

[Głosów:23    Średnia:3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ