Zima jak powszechnie wiadomo dla kierowców wiąże się niestety z pogarszającymi się warunkami drogowymi. Przymrozki, malejące temperatury i nieprzyjemne opady śniegu mogą w dużym stopniu utrudniać bezpieczne poruszanie się samochodem ciężarowym nawet na małych odcinkach. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą perfekcyjnie przygotować swoją ciężarówkę na nadejście zimy.
Układ pneumatyczny
Pierwszym bardzo ważnym punktem jest oczywiście profesjonalna kontrola układu pneumatycznego. Jak powszechnie wiadomo powietrze wypychane przez sprężarkę ma bardzo wysoki poziom wilgoci. Podczas sprężania, woda gromadzi się w układzie pneumatycznym, gdzie usuwana jest przez osuszacz powietrza. Przed nadejściem zimy warto upewnić się, czy układ pneumatyczny nie wymaga wymiany. Dzięki wymianie możemy powstrzymać formowanie się kryształków lodu w układzie pneumatycznym, które mogą blokować zawory. Pamiętać należy o tym, że w niektórych przypadkach korzystanie ze zużytego wkładu osuszacza może wiązać się nawet z koniecznością wymiany całego układu pneumatycznego.
Sprawne wycieraczki i czyste reflektory
Złe warunki pogodowe są główną przyczyną pogarszającej się widoczności na drodze. Pióra wycieraczek powinno wymieniać się regularnie. Pamiętać należy również i o tym, że trwałość piór można przedłużyć stosując większą ilość płynu do szyb. Jest to doskonałe rozwiązanie również dla tych osób, które chcą zniwelować ryzyko porysowania się szyb. Ciężarówki zimą powinny mieć również zadbane reflektory. Bardzo częstym błędem jest przecieranie ich na sucho. Pamiętać należy o tym, że nowe auta (np. samochody Iveco) mają światła wykonane z tworzywa sztucznego, które pokrywane jest specjalną warstwą lakieru ochronnego. Korzystając z suchej ścierki przyczyniamy się do uszkodzenia powierzchni lakieru. Przy dłuższym postoju ciężarówki warto wyrobić sobie nawyk mycia świateł.
Kontrola akumulatora i temperatury zamarzania płynu chłodzącego
Profesjonalne przygotowanie ciężarówki na zimę wiążę się oczywiście z dokładnym przetestowaniem akumulatora u mechanika. Jest to niesłychanie ważne przede wszystkim dla tych ciężarówek, które w mroźne noce zostają pozostawione pod chmurą. Pojemność akumulatora w dużej mierze zależy od temperatury. Jak powszechnie wiadomo przy temperaturze 0⁰C moc rozruchowa może zmniejszyć się nawet o 20%. Przy temperaturze – 20⁰C moc rozruchowa może spaść z kolei o 50%. Przed zimą warto więc dokładnie sprawdzić kondycję akumulatora u autoryzowanych serwisantów.
Przed zimą warto sprawdzić także temperaturę zamarzania płynu chłodzącego. W zadaniu tym pomocny może okazać się specjalny tester. Jeżeli temperatura zamrażania płynu będzie za wysoka, to należy dolać do niego specjalny koncentrat albo wymienić stary płyn na nowy. Wymiana płynu chłodzącego jest niesłychanie ważna przede wszystkim w przypadku starszych ciężarówek. Specjaliści zalecają, aby czynność tą powtarzać średnio co 2-3 lata. Wyjątkiem są tutaj jedynie płyny o przedłużonej żywotności, które bardzo często wlewane są do układów chłodzenia w fabrykach. Płyny te mogą starczyć nawet na 5 lat.
Łańcuchy na zimę
Kierowcy którzy mieszkają albo planują podróż po terenach górskich, powinni jak najszybciej pomyśleć o zakupie łańcuchów śniegowych, które zdecydowanie ułatwią poruszanie się po bardzo ciężkim terenie. Jest to doskonała propozycja również dla tych osób, które planują podróż ciężarówką z dala od głównych dróg, gdzie jak powszechnie wiadomo nie zawsze można liczyć na odśnieżarki. Pamiętać należy również i o tym, że zakup łańcuchów na zimę to tak naprawdę połowa sukcesu. Bardzo ważną kwestią jest również to, aby przećwiczyć ich zakładanie. Dzięki temu nie będziemy marnować cennego czasu na naukę w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie wybrać odpowiednie łańcuchy dla swojej ciężarówki, to warto poprosić o pomoc sprzedawcę, który podpowie nam jaki rodzaj i zakres wymiarowy będzie dla nas optymalny.
Po więcej informacji zapraszamy do dealera i serwisu samochodów ciężarowych Iveco ON ROAD w Poznaniu i Niepruszewie – https://onroad.iveco.pl/