Podczas wykonywania prac przy naszym samochodzie, okazuje się, że nieraz trzeba wykorzystać szereg kluczy i to o różnych rozmiarach. Zamiast więc operować całą gamą narzędzi, warto postawić na klucze udarowe. Oto najważniejsze informacje, które powinniśmy o nich wiedzieć.
Różnice w kluczach…
Klucze udarowe, najczęściej różnią się pomiędzy sobą budową. Nie chodzi tu o system funkcjonowania klucza (w każdym przypadku mamy przecież rękojeść i zmienne nakładki). Chodzi raczej o sposób jego zasilania. Mamy więc:
– klucze elektryczne (na napięcie 230V bądź na akumulator)
– klucze pneumatyczne – zasilane sprężonym powietrzem
Najważniejsza jest moc
Pewnie spotkaliście się już z opinią, że najtańsze klucze są z reguły najgorsze. Nie jest to prawdą. Są one tylko przeznaczone do mniej wymagających prac, w których siła docisku nie jest już tak istotna.
Właśnie, najistotniejszym parametrem będzie tu moment klucza, czyli inaczej jego moc. Jest ona wyrażana w niutonometrach (nm). Do zastosowań domowych, spokojnie powinno nam wystarczyć 500 – 800 nm. Do zastosowań profesjonalnych, będzie to już nieco więcej. Czy wiecie, że najmocniejsze klucze przekraczają nawet 4000 nm?
Zastosowanie też jest ważne…
Przy wyborze klucza, warto też zastanowić się nad tym, gdzie będziemy go wykorzystywać. Jeśli jest to garaż, to niezawodnie sprawdzą się tu klucze pneumatyczne i elektryczne (230V). W przypadku zastosowań polowych, wystarczą klucze akumulatorowe (przydadzą się szczególnie wtedy, gdy jesteśmy w trasie).
O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?
1. O rękojeści – powinna ona być wytrzymała i wygodna w użyciu. Nic tak nie pogorszy naszego nastroju, jak narzędzie wyślizgujące się z rąk.
2. O uniwersalności – wybierajmy klucze, posiadające końcówki „na każdą okazję”. W ten sposób, nie będziemy musieli godzinami wyszukiwać w garażu odpowiedniej końcówki.
3. O trwałości – klucze, powinny być przede wszystkim trwałe. Nie powinny być one wrażliwe na przeciążenia, temperaturę czy drgania. Czasem, warto więc zainwestować w nieco lepszy sprzęt. Jego cena, często rozpoczyna się już od 200 – 300 złotych.