Jednym z najważniejszych elementów zawieszenia naszego pojazdu jest amortyzator. Tak, to dzięki niemu nasz samochód nie odbija się na każdej dziurze… Jednak z biegiem czasu, amortyzatory ulegają zużyciu. W poniższym poradniku, przedstawimy jak zdiagnozować awarię amortyzatora i jak dobrać odpowiedni amortyzator do naszego pojazdu.
Czym jest amortyzator?
Amortyzator, to dość skomplikowane urządzenie, którego celem jest przejęcie energii, wynikającej z najechania koła naszego samochodu na określoną nierówność. Jednocześnie, od amortyzatora zależy dobre dopasowanie koła do powierzchni drogi, dzięki czemu, przez cały czas prowadzenia samochodu, możemy cieszyć się 100% przyczepnością.
Kiedy zdecydować się na wymianę amortyzatora?
1. Kiedy zauważymy wycieki oleju.
Amortyzator, oprócz obudowy, posiada również swoje wnętrze, wypełnione olejem. Jeśli zauważymy, że zaczyna ono wyciekać (bądź na jego powierzchni ukaże się charakterystyczne „zapocenie”), możemy się spodziewać nadchodzącej wymiany.
2. Kiedy nasze auto zacznie tracić przyczepność (głównie na zakrętach).
Jak już wspomnieliśmy, dobrej jakości amortyzatory, potrafią przez długi czas dopasowywać koło do nawet najtrudniejszych zmian terenowych w naszych polskich drogach. Jeśli więc tracimy przyczepność, wymiana będzie konieczna.
Czy można zdefiniować czas, po którym bezwzględnie należy wymienić amortyzatory? Odpowiedź jest prosta – nie. Prędkość ich zużycia, jest zależna od jakości drogi i stylu naszej jazdy. Według mechaników, jest to 60 000 – 80 000 kilometrów przebiegu.
Dodatkowe porady i informacje, związane z wymianą amortyzatorów.
1. Zawsze wymieniajmy amortyzatory parami. Jeśli mechanik proponuje nam zmianę amortyzatorów wyłącznie z jednej strony, koniecznie wybierzmy innego.
2. Szukajmy amortyzatorów, wyprodukowanych przez profesjonalne firmy (Delphi, Sachs itd). Czasem warto dołożyć w nasze bezpieczeństwo.
3. Przed montażem, warto zapoznać się z kilkoma, najważniejszymi elementami amortyzatora – obojnikami i osłonami plastikowymi.
Najlepiej wymianę amortyzatorów zlećmy podmiotowi, który wykonuje to zawodowo, czyli najlepiej – mechanikowi samochodowemu.