Czym jest pas wieloklinowy?

0
2243

Pas wieloklinowy jest dużo bardziej wytrzymały od pojedynczego pasa klinowego, a znajdują się one teraz w niemal każdym aucie, dodatkowo służą w urządzeniach przemysłowych. Wizualnie przypomina on kilka pasów połączonych ze sobą. Jakie zatem ma cechy i czym się wyróżnia? To istotne gdy praktycznie codziennie z niego korzystamy. Pasy klinowe mogą Państwo kupić w sklepie Akcesoria CNC: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/47-mechanika/pasy-klinowe-kola-pasowe/pasy-klinowe

zdjęcie 6

Pas klinowy ma prostą i mało skomplikowaną strukturę, zaś wieloklinowy już z samej nazwy musi być nieco bardziej złożony. Jest dość szeroki, ale też cienki, dlatego gd6y pracują koła pasowe to on nie napina się tak mocno. Składają się zazwyczaj z wytrzymałych materiałów, które są odporne na ścieranie i działanie innych czynników, które mogłyby zakłócić jego pracę. Jest także elastyczny dzięki włóknom szklanym na nim umieszczonym.

Użycie pasa wieloklinowego zamiast jednoklinowego to oszczędność w każdym aspekcie. Dłużej posłużą, będą bardziej wytrzymałe i zniosą większa obciążenia, nie będą niszczyły się tak szybko jak jednoklinowe. Ich zastosowanie wiąże się także z tym, że poradzą sobie z pracą wielu zespołów jednocześnie, co jest bardzo istotne biorąc pod uwagę np. silnik.

Zdjęcie 7

Jeżeli mają nam dobrze służyć przez dłuższy czas to należy o nie także odpowiednio zadbać, ponieważ każdy pas się kiedy zniszczy do tego stopnia, że będzie konieczna jego wymiana.

Ale dzięki kilku prostym czynnościom możemy przedłużyć jego żywotność. Pasy wieloklinowe nie lubią kontaktu z substancjami o tłustej konsystencji, ponieważ zaczynają się ślizgać i ich praca staje się mniej efektywna. Najlepiej co jakiś czas rozładować napięcie na kołach pasowych oraz sprawdzić ich ustawienie. Musi być dobrze umiejscowiony, aby spełniać swoją rolę. Cały mechanizm należy wymienić średnio raz na 4 lata, aby zapewnić bezpieczeństwo maszyny oraz swoje. Niezależnie od tego w jakim stanie jest pas wieloklinowy.

Artykuł stworzony dzięki firmie Akcesoria CNC, która w sprzedaży oferuje znakomite silniki krokowe: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/81-automatyka/silniki-krokowe

Zdjęcie 4

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ