Jazda motocyklem po mieście. Poradnik dla początkujących

0
655
Jazda motocyklem po mieście

Poruszanie się motocyklem po miejskich ulicach może sprawić wiele przyjemności, a do tego umożliwia np. skuteczne omijanie korków. Wymaga jednak wprawy, doświadczenia i podstawowej wiedzy na temat funkcjonowania jednośladu i jazdy w miejskim zgiełku. W jaki sposób najlepiej jeździć motocyklem po mieście? Na co uważać? Jakie jednoślady nadają się do poruszania po wąskich i ruchliwych drogach? Wyjaśniamy. 

Motocykl to bardzo wszechstronny środek transportu, który nadaje się na dalekie wyprawy. Jest świetny w rekreacyjnej jeździe po bezdrożach czy na wycieczki poza miasto. Niektórzy wykorzystują jednoślady również jako sposób poruszania się po ulicach miast.

Czym charakteryzuje się jazda po mieście? Na to musisz uważać najbardziej  

Dlaczego warto jeździć motocyklem po mieście? Ten środek transportu znacznie ułatwia dojazd w różne miejsca np. do pracy czy na uczelnię. Umożliwia sprawne wymijanie zatorów drogowych i parkowanie nawet w najciaśniejszych zaułkach. Motocykle niekiedy są też zwolnione z opłat za wjazd i parking w centrum miasta (warto sprawdzić, jak wygląda sytuacja w Twoim mieście).

Na co uważać podczas poruszania się w miejskim zgiełku? Przede wszystkim musisz przygotować się na kontakt z wieloma pojazdami. Miejski ruch (szczególnie w godzinach szczytu) jest bardzo rozwinięty, dlatego jadąc jednośladem, na pewno spotkasz wiele innych samochodów osobowych, ciężarowych, motocykli, a także rowerów.

Druga kwestia, która odróżnia jazdę po mieście od tej poza jego obszarem, to liczne przejścia dla pieszych, sygnalizacje, ronda czy strefy zamieszkania. W ich okolicach musisz uważać szczególnie, gdyż na drogę zawsze może wyskoczyć Ci dziecko, zwierzę lub nieuważny pieszy, a w takiej sytuacji o tragedię jest niezwykle łatwo. Chociaż poruszanie się jednośladem zawsze wiąże się z obowiązkiem najwyższej koncentracji, to miasto jest pod tym względem najbardziej wymagające.

Podkreślmy, że miejskie podróże są dużo wolniejsze niż te, które odbędziesz poza miastem. Najczęściej w terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 kilometrów na godzinę. Niekiedy może zostać ona podwyższona do np. 60 czy 70 kilometrów na godzinę, ale są to sporadyczne przypadki.

Jak najbezpieczniej jeździć jednośladem w terenie zabudowanym? Przyspieszaj i hamuj łagodnie. Obserwuj nie tylko strefę przed motocyklem, ale też często zerkaj w lusterka i obracaj głowę na boki (szczególnie przy przejściach dla pieszych). Możesz omijać korki, ale rób to uważnie i nie wyjeżdżaj kierowcom zbyt gwałtownie. Nie wciskaj się też w niewielkie odstępy pomiędzy autami – może to doprowadzić do niespodziewanej kolizji. Koniecznie ogranicz też prędkość, a na wyjazd zabierz odpowiedni kask i odzież.

Jakie ubrania najbardziej nadają się do poruszania się w miejskim zgiełku? 

Jak wspomnieliśmy, poruszanie się po mieście wymaga odpowiedniego wyposażenia. Zacznijmy od kasku. Ten musi być przede wszystkim bezpieczny, ale też komfortowy. Ze względu na fakt, że po terenie zabudowanym zwykle porusza się na krótkich odcinkach, często się stoi i nie rozwija się zbyt dużej prędkości, możesz zdecydować się na kask otwarty, który nie posiada elementów osłaniających szczękę. Zwróć uwagę, aby miał on mocną skorupę (wykonaną z zaawansowanych tworzyw sztucznych np. kompozytów) oraz stabilne zapięcie. Możesz postawić na model z blendą przeciwsłoneczną i szerokokątną szybką. Jeżeli jednak chcesz mieć zabezpieczenie na najwyższym możliwym poziomie, wybierz kask integralny.

Zainwestuj też w wygodną i bezpieczną odzież motocyklową. Produkty, takie jak skórzana lub tekstylna kurtka Ozone czy niskie buty Shima (dostępne w wielu wariantach i modelach) z jednej strony zabezpieczą Cię na wypadek ewentualnej kolizji (chroniąc skórę oraz kości dzięki wbudowanym protektorom), a z drugiej będą idealnie się prezentować. Są również łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu. Zwróć też uwagę na dobór spodni motocyklowych. Do poruszania się po mieście wybierz wygodne jeansy z protektorami, których możesz używać także na co dzień. Nie trzeba będzie ich przebierać po dojeździe do pracy.

Pamiętaj też o odzieży termoaktywnej na chłodniejsze dni i rękawicach na motocykl. To zapewni Ci komfort i bezpieczeństwo również na krótkich dystansach.

W jaki sposób przygotować motocykl do miejskich wojaży? 

Ważną kwestią jest prawidłowe przygotowanie maszyny do poruszania się po miejskich drogach. Nawet przed wyruszeniem w niedaleką drogę skontroluj stan ogólny jednośladu. Na co najbardziej musisz zwrócić uwagę? Przede wszystkim sprawdź hamulce (zarówno ręczny, jak i nożny). Czas reakcji w mieście jest niezwykle ważny. Linki muszą być stabilne i mocne, dźwignie odpowiednio ustawione, a płyn sprawny i zalany do odpowiedniej pojemności. Pamiętaj, żeby zareagować, jeżeli w czasie hamowania motocykl drga lub dławi się.

Druga kwestia to oświetlenie. Jazda po mieście wymaga w pełni sprawnych kierunkowskazów, świateł stop, świateł mijania (lub dziennych) oraz wszystkich pozostałych elementów wyposażenia jednośladu (w tym oświetlenia tablicy, jeżeli pojazd takowe ma). To istotne nie tylko ze względu na ryzyko mandatu, ale też bezpieczeństwo. Kierowca, który nie zauważy manewru skrętu lub hamowania może doprowadzić do zderzenia z Twoim pojazdem.

Rodzaje motocykli, które najbardziej pasują do miejskich wypraw 

Dopiero zastanawiasz się, które maszyny najlepiej sprawdzą się w trakcie jazdy po terenie zabudowanym? Tak naprawdę każdy motocykl będzie nadawał się do jazdy po mieście, jeżeli będziesz kontrolować jego stan i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Optymalne będą stosunkowo lekkie jednoślady z wygodną kanapą i stabilnym prowadzeniem. Jeżeli nie planujesz wyjeżdżać poza miasto, możesz zakupić skuter (z dodatkowym kufrem lub sakwami). Świetnie będą się też prezentować niektóre rodzaje chopperów i cruiserów (na początek polecamy modele o stosunkowo niewielkiej wadze i pojemności silnika między 125 cm³ a 250 cm³). Dobrze wypadną też motocykle typu naked, które nie mają ciężkiej obudowy silnika.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ