Czym są klucze dynamometryczne i jak z nich korzystać?

0
1865
Czym są klucze dynamometryczne i jak z nich korzystać?

Czy stosujemy w naszych domowych warsztatach tak zwane klucze dynamometryczne? Nie wiemy czym one są? Bez obaw – wielu kierowców nie ma pojęcia o tym, że takie klucze istnieją. Dlatego w poniższym, krótkim artykule, przedstawimy ich pobieżną zasadę działania a także poradzimy, jak z nich korzystać.

Po co klucze dynamometryczne?

Na pierwszy rzut oka, klucze dynamometryczne nie są nikomu potrzebne. Przecież istnieją klucze płaskie, nasadowe i szereg innych, mniej lub bardziej zaawansowanych rozwiązań. Ale takie myślenie to błąd – szczególnie, jeśli chodzi o nasz samochód. Ale do rzeczy…

W samochodzie, wiele śrub i nakrętek, musi być dokręcona z odpowiednio dużą siłą. Z jednej strony, połączenie skręcane musi być odpowiednio trwałe, ale z drugiej – nie możemy zerwać gwintu. Producent danej części, z reguły podaje nam wartość docisku, mierzoną w niutonometrach. Jednak w praktyce, nic nam to nie mówi.

Sprężyna i klucz nasadowy czyli – jak działają klucze dynamometryczne.

Zasada działania klucza dynamometrycznego, jest dość prosta. Składa on się z nasady, sprężyny i zapadki. Gdy ustalamy odpowiednią wartość docisku, klucz będzie nam dokręcał daną śrubę do ustalonej przez nas wartości. Gdy ją przekroczymy, usłyszymy charakterystyczne kliknięcie. Właśnie w tym momencie, zapadka w naszym kluczu, zapadła się a my, nie mamy możliwości dalszego dokręcania śruby.

O czym pamiętać, inwestując w klucze dynamometryczne?

1. Gdy pracujemy w oparciu o nie, najlepiej po usłyszeniu wspomnianego kliknięcia całkowicie zaprzestać nimi pracy. W przeciwnym razie, narażamy nasze narzędzie na dość spore uszkodzenia, które w zasadzie wyłączą je z użytkowania.

2. Nie łudźmy się, że uda się nam odpowiednio „wycelować” stosowną siłę docisku. Choć klucze dynamometryczne dysponują odpowiednią podziałką, to jednak w praktyce ustawienie konkretnej wartości nie jest możliwe. Niestety, klucze dynamometryczne pozwalają nam wyłącznie na ustalenie wartości pobieżnej.

3. W trakcie pracy klucza, koniecznie zablokujmy narzędzie, służące do ustawiania konkretnej siły docisku. W przeciwnym razie, podczas wykonywania pracy, wartość ta może się zmienić.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ