Wielu osobom ogumienie kojarzy się przede wszystkim z oponami stosowanymi w pojazdach osobowych. Warto sobie uświadomić, że oprócz nich istnieje osobna kategoria opon przeznaczonych dla maszyn przemysłowych. Różnica pomiędzy nimi jest zauważalna na pierwszy rzut oka – ogumienie dedykowane maszynom to duże, ciężkie i wytrzymałe elementy, których wielkość może nawet kilkukrotnie przewyższyć rozmiar opony w osobówce.
Nie można się dziwić, że opony przemysłowe są wielkogabarytowe. W końcu to specjalny rodzaj ogumienia przeznaczony dla pojazdów wykonujących pracę w warunkach terenowych, które nie należą do najłatwiejszych. Maszyny te są wykorzystywane przede wszystkim przez przemysł wydobywczy i budowlany, gdzie przydają się na terenach budowy czy w kamieniołomach.
Opony przemysłowe – sztuka wyboru
Zastanawiając się nad wyborem opon dla maszyn, na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakiego rodzaju maszyny są potrzebne oraz jaka będzie ich maksymalna ładowność. Ogumienie dla koparek powinno wytrzymać znaczny ciężar – samej maszyny, jak również załadunku i pasażera. Ze względu na typ pracy, przy której będą wykorzystywane, warto, aby były odporne na trudne warunki atmosferyczne oraz styczność z ostrymi materiałami mogącymi je przebić. Warto także sprawdzić ofertę na https://www.continental-opony.pl/specialty/material-handling
Istotne jest także odpowiednie dobranie bieżnika do nawierzchni, po której będzie poruszać się maszyna. Inny bieżnik dobierzemy do koparki poruszającej się po placu budowy, jeszcze inny do jeżdżącego po powierzchni magazynu wózka widłowego. Nie należy także zapominać o indeksie nośności. Nieco inne niż do koparki będą opony do wyrównującego powierzchnię walca. Zamontowane na tyle maszyny koła powinny mieć odpowiednią przyczepność do nawierzchni, a także odporność na temperaturę.
Serwis opon wielkogabarytowych
Z uwagi na duży rozmiar opon przemysłowych, ich serwis odbywa się zazwyczaj w miejscu, w którym są używane. Do zmiany opony niezbędny jest zestaw specjalistycznych narzędzi, w które są wyposażone mobilne serwisy. Podczas wymiany opony pojazd jest unoszony na podnośniku, a maszyna zabezpieczona podstawami. Spuszczając powietrze, należy użyć płynu demontażowego, później odblokować stopkę opony oraz odłączyć oponę od felgi. Następnie oponę umieszcza się na feldze, wcześniej pokrytą pastą do montażu. Zewnętrzna stopka powinna zostać dociśnięta na tyle głęboko, aby udało się umieścić klin zabezpieczający, pierścień uszczelniający, a także sprężynowy pierścień ryglujący.
Podsumowując, zakup opon przemysłowych powinien być dobrze przemyślany – w końcu opony mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Warto zwrócić uwagę na warunki eksploatacji oraz liczbę kilometrów, które ma do pokonania maszyna.